Mapa stránek pro turisty napište nám nové fórum Z úřední desky Bazar
nakupte si u nás
Úvodní stránka
Klecanský zpravodaj ~ Ročník 2008 ~ Klecansky zpravodaj 6/2008

Kontaktní informace
Městský úřad Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany

tel.: 284 890 064
fax: 284 890 000

Fakturační adresa
Město Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany.
IČ: 00240290

Úřední hodiny:
Městský úřad
pondělí, středa
07.00 - 18.00

Stavební úřad
pondělí, středa
08.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

Matriční úřad , Pokladna
pondělí 07.30 - 11.15 a 11.45 - 18.00 středa 07.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

e-mail: webmaster@klecany.cz

Klecansky zpravodaj 6/2008

Ročník XXVII, Červen 2008 / Číslo 6.

Zpravodaj 6/2008 ve formátu pdf 6-08.pdf (1,6MB)

Zdá-li se někomu, že vidí drobný deštík padat, malé nesnáze míti bude.

Letní Slunovrat - svátek víl a lesních bytostí

20. června 2008 ve 23:59 stř.ev. času začne astronomické léto. 21. června proto nastane nejdelší den a s tím logicky nejkratší noc.

Na obratníku Raka Slunce projde o letním slunovratu nadhlavníkem, naopak na severním polárním kruhu nezapadne ani o půlnoci a bude se pomalu posouvat nad severním obzorem. Astronomické léto je doba od letního slunovratu do podzimní rovnodennosti. Na severní polokouli je to období od 21. června do 23. září. Den se v něm zkrátí z přibližně 16 hodin na 12 hodin. Na jižní polokouli je v tuto dobu astronomická zima.

Až budete s někým blízkým hledět na letní oblohu nabídne se vám pohled na tři nejjasnější hvězdy letní oblohy - Vega v souhvězdí Lyry, Deneb v souhvězdí Labutě a Altair v souhvězdí Orla. Určitě bude moc krásný pohled i na Mléčnou dráhu. Výrazný zářící pás se klene od jihu vysoko nad východem až k severu. Na letní obloze se setkáme také s meteorickým rojem Perseidy. A až bude „ padat hvězda“, nezapomeňte si rychle něco přát.

Podle keltských tradic, a my jsme tak trochu Keltové, se tento svátek nazýval Alban Heruin neboli Sabat Litha. Pořádali se slavnosti zasvěcené bohyni Matce. O půlnoci se pálily posvátné ohně na počest vrcholícího slunce. Lidé tančili kolem ohňů a bylinami zapálenými z ohně žehnali dobytku. Uhlíky ze slunovratových ohňů rozhazovali po polích, aby si zajistili dobrou úrodu. Největší účinnost mají bylinky sbírané právě v den slunovratu. Keltové vzdávali hold vodním zdrojům, protože spojovali léčivou sílu slunce s uzdravující mocí vody.

V tento den potkáte určitě v lese tančící víly, bludičky, hejkaly a jiné tajemné bytosti,protože letní slunovrat je jejich svátkem.

Příchod léta slaví lidé na celém světě. Někde více, někde méně radostněji. Já se každý rok těším. Těším se na sluníčko, teplo, rozkvetlou přírodu, na to, že nebudu muset vrstvit oblečení, těším se na dovolenou a na setkání s kamarády a přáteli, na které přes rok není tolik času. S létem a sluníčkem přichází vždycky tak nějak větší pohoda.

Přeji všem hodně sluníčka, tepla a rodinné pohody a užijte si léto.

–dh-

Zahrada v červnu

Červnem končí jaro a začíná léto.

Červen je měsícem prvních úrod ovoce, ale také obdobím nástupu vyšších teplot a bouřkových dešťů. Intenzivně větráme skleníky a fóliovníky, za teplého počasí je necháme otevřené i v noci. Pravidelně sekáme trávníky, podle potřeby je přihnojujeme a zavlažujeme. Rostlinky potřebují v čase vysokých teplot zase hodně vody. V tomto období hospodařme správně s vodou, zalévejme tam, kde je to nutné.

Ovocná zahrada

Dozrávají první ovocné druhy, třešně, začíná se vybarvovat angrešt, rybíz a maliny. Plody jahod sklízíme postupně, nejčasněji ve třídenních intervalech, a pravidelně odstraňujeme plody napadené plísní, abychom omezili její šíření. Ovocné stromy dávají tušit příští úrodu, i když stále prodají neopylené plody. U dobře odkvetlých jabloní a hrušní s bohatou násadou nezapomeneme na ruční probírku plůdků v době, kdy mají průměr okolo 1,5 cm /ponecháváme odstup 8 až 10 cm, u velkoplodých odrůd asi 12 cm/, která výrazně zlepší kvalitu ovoce. Podle potřeby opakujeme ochranný postřik proti chorobám a škůdcům, stromy můžeme přihnojit. Půdu okolo stromů často plečkujeme nebo okopáváme – na malých plochách platí, že nejlepším herbicidem je motyka. Větve zejména tvarovaných stromů zbavujeme předčasných a konkurenčních výhonů, upravujeme jejich zahuštění a současně je tvarujeme.

Je období sklizně třešní – zužitkujeme je čerstvé, část konzervujeme na zimu.

Zeleninová zahrada

Záhony nenecháváme ledem, odplevelujeme, kypříme a zaléváme. Přidáme kompost a můžeme vysévat volně okurky, vysazovat rajčata a papriky. Rajčata opatříme kolíky, odstraníme vedlejší výhony a vyvážeme je, okurky navedeme na oporu a zkrátíme jim postranní výhony. Máme již první rané brambory, kedlubny, mrkev a hrášek, ve skleníku okurky, papriky a rajčata. Záhony, uvolněte po první sklizni, zkypřené a urovnané, postupně osazujeme zelím, letním květákem, letním salátem, brokolicí, zimním pórem. Kadeřávkem a růžičkovou kapustou, pokračujeme s postupnými výsevy pozdní mrkve, keříčkových fazolů, salátové řepy a jiných. Na výsevný záhon vyséváme k získání sadby rané kedlubny a kapustu pro podzimní sklizeň. Zelenina, zejména košťálová, vyžaduje časté přihnojení, aby rychle rostla a zůstala křehká. Musíme také provést ochranu proti housenkám, mšicím, plísním, apod. Zasloužená sklizeň zeleniny obohatí jídelníček naší kuchyně.

Okrasná zahrada

Záhony překvapují barevnými kombinacemi, kvete mnoho oblíbených keřů. Odstříháváme odkvetlá květenství / např. na šeříku/, okrasné záhony uvolňujeme od cibulí tulipánů a narcisů, vysazujeme další letničky, dvouletky, záhony doplňujeme i podzimními květinami. Upravujeme keře, vyšší trvalky přivazujeme k opěrám, na konstrukce vysazujeme nové výhony popínavých růží. Růže po prvních květech musíme přihnojit, aby dále dobře kvetly. Pečlivě dbáme na přihnojení a zálivku květin v okenních truhlících.

Zdroj: www.hobbyzahrada.cz

Výměna občanských průkazů bez strojově čitelných údajů

V letošním roce pokračuje výměna občanských průkazů. Vztahuje se na občanské průkazy bez bezpečnostních prvků, které obsahující pouze lepenou fotografii a jsou vydané do 31. 12. 2003.

Žádost o vydání však musí být podána nejpozději do 30. listopadu tohoto roku. Aby závěrečná etapa výměny občanských průkazů probíhala bez problémů, je potřeba nenechávat výměnu až na poslední měsíce roku, ale žádat o výměnu již nyní.
Za výměnu občanského průkazu bez strojově čitelných údajů se nevybírá správní poplatek.Výměna se nevztahuje na občany narozené před 1. lednem 1936, pokud nemají v občanském průkazu vyznačenou dobu platnosti. Pokud mají občanské průkazy dobu platnosti „bez omezení“, jsou od výměny osvobozeni.

I přes zrušení povinnosti výměny těchto občanských průkazů je ale možné zažádat o vydání nového občanského průkazu a to bez zaplacení správního poplatku vzhledem k tomu, že hlavním důvodem žádosti je skutečnost, že fotografie již neodpovídá aktuální podobě, s čímž mohou být potíže při vyřizování na poštách nebo v bankách. S tímto občanským průkazem také nelze cestovat do států Evropské unie.

Občanské průkazy bez bezpečnostních prvků obsahující pouze lepenou fotografii jsou snadno padělatelné a zneužitelné. Nové občanské průkazy odpovídají evropským standardům a mají kvalitativně vyšší bezpečnostní prvky.

Informaci poskytla evidence obyvatel MěÚ Klecany

Z Rady

31. března 2008 - Rada města:

1. prověřila plnění úkolů z minulé Rady

2. projednala organizační opatření k zabezpečení usnesení mimořádného Zastupitelstva města

3. byla seznámena s postupem prací při rekonstrukci učebny fyziky a chemie v ZŠ

4. vzala na vědomí změnu termínu kontroly Krajského úřadu Středočeského kraje z důvodu nemoci p. Ivo Kurhajce - starosty města

5. schválila termíny zapůjčení zasedací síně pro konání kurzů Pravého Hradce v dubnu 2008

6. schválila finanční příspěvek na provoz Centra pro zdravotně postižené na rok 2008 ve výši 1.000,- Kč

7. vzala na vědomí informaci o zřízení podtlakové kanalizace v ul. U vodárny

8. schválila nákup cembala z investičního fondu ZUŠ v hodnotě 90.000,-Kč.

10. dubna 2008 - Rada města:

1. prověřila plnění úkolů z minulé Rady

2. schválila vnitřní směrnici Města Klecan číslo 2/2008 „ SMĚRNICE O FINANČNÍ KONTROLE MĚSTA „

3. děkuje SOKOLU KLECANY, Župa Jungmannova za finanční příspěvek městu na zhotovení pamětní desky židovským občanům Klecan umístěné na pomník obětem I.a II.světové války

4. ukládá vedení města aktualizaci ceníku služeb poskytovaných MÚ Klecany. Termín do 28.4. 2008.

5. vzala na vědomí informaci o poruše vodovodního řadu v ZŠ a MŠ Klecany a následnou opravu f. Veolia a.s., která ještě vymění 1ks hydrantu a namontuje pro ZUŠ vodoměr.

14. dubna 2008 - Rada města:

1. prověřila plnění úkolů z minulé Rady

2. schválila nákup protektorů na T 138 CAS jednotce dobrovolných hasičů

3. schválila záměr vedení ZŠ a MŠ vybudovat víceúčelové sportoviště s atletickou dvoudráhou pro potřeby ZŠ a obyvatel města Klecany. Realizace projektu bude financována z fondu EU, jednáním bude pověřen ředitel ZŠ p. V. Lacina

4. projednala situaci v redakční radě Zpravodaje a hledá na pozici šéfredaktora muže nebo ženu se znalostí této problematiky. V případě zájmu volejte p. Klausovou na MÚ Klecany

21. dubna 2008 - Rada města:

1. prověřila plnění úkolů z minulé Rady

2. vzala na vědomí zápis letopisecké komise, která se konala dne 16. dubna 2008

3. č.j. 882/08 schválila příspěvek 10.000,- Kč na pořádání „ Pochodu za sovičkou“ ZŠ a MŠ Klecany, který se bude konat 17. 5. 2008. Částka bude hrazena z Fondu kultury, sportu a volného času.

4. č.j. 790/08 souhlasí se žádostí p. Jiřiny Koktanové o umístěn stavby (ochozu) nad pozemkem města

5. č.j. 858/08 projednala žádost sl. Lenky Pokorné o pronájem prostoru u přívozu v Klecánkách. Celý prostor bude řešen výběrovým řízením, které bude v nejbližší době vypsáno, připraví Judr. Berka.

6. č.j. 876/08 projednala žádost o odkoupení pozemku p. Bohumila Šimka a pověřila vedení města místním šetřením

7. schválila paní Zuzanu Kudláčkovou koordinátorkou příprav a realizací projektů dotačních fondů za město Klecany

28. dubna 2008 - Rada města:

1. prověřila plnění úkolů z minulé Rady

2. projednala žádost p. Kalfařové a p. Šimka o odkoupení pozemku na Vinici, po místním šetření, které provedlo vedení města, Rada s prodejem nesouhlasí do doby vyřešení územního plánu

3. schválila částku 35.000,- na základní vybavení trafostanice v Dolních kasárnách dle platných norem

4. byla seznámena s programem a vyzvala místní spolky k účasti a reprezentaci Klecan, na druhém společném zábavném dni „Sousedé se spolu dobře baví v Dolním Povltaví“, který se bude konat dne 24. května 2008

5. schvaluje záměr občanského sdružení „Pravý Hradec“ vytvořit centrum pro výchovu a vzdělávání dětí předškolního věku a znevýhodněné skupiny dětí. Rada města schvaluje částku 30.000,- Kč, jako podíl města na tomto projektu.

6. schválila dva zástupce na kurz „projektový manažer Evropských Strukturálních Fondů“ p. ing. J. Tomáše a p. Zuzanu Kudláčkovou za město Klecany

7. schvaluje přijetí dotací z Fondu odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Středočeského kraje na Havelské posvícení 5.000,-, Vánoční jarmark 5.000,- a XII. Klecanská veterán rallye 2008 10.000,- a z Fondu sportu a volného času Středočeského kraje 20.000,- na XII. Klecanskou veterán rallye

8. schválila ceník poskytovaných služeb Městským úřadem Klecany

5. května 2008 - Rada města:

1. prověřila plnění úkolů z minulé Rady

2. schválila „ školení pro matrikáře“ konané ve dnech 4. – 5. 9. 2008 pro p. Kotrčovou Libuši a p. Sedláčkovou Irenu

3. č.j. 991/08 schválila podání žádosti o dotaci na projekt „ Inovace vybavení a výukových prostředků v ZŠ Klecany“ (informační centrum)

4. č.j. 992/08 schválila podání žádosti o dotaci „Školní víceúčelový areál“ pro ZŠ a MŠ Klecany (víceúčelové sportovní hřiště včetně nafukovací haly)

5. č.j. 950/08 schválila přijetí daru od Správy letiště Praha – Ruzyně v částce 367.340,- Kč, tato částka bude použita na výsadbu stromů a údržbu zeleně

6. K tomuto bodu byli pozváni zastupitelé. Starosta seznámil zastupitele s rozpraco-váním ÚP a s pozemky, které byly v roce 2005 z plánu vyškrtnuty. Byl předložen návrh úprav ÚP stavební komisí a každý ze zastupitelů se vyjádřil k jednotlivým plochám. Další pracovní schůzka RM a ZMě se bude konat 19. května 2008 s pořizovatelem ÚP ing. Vichem dne 19. května 2008.

12. května 2008 - Rada města:

1. prověřila plnění úkolů z minulé Rady

2. č.j. 1029/08 byla seznámena s inspekční zprávou ZUŠ Klecany

3. č.j. 1022/08 byla seznámena se zápisem z valné hromady Sdružení právnických osob dotčených provozem Letiště Praha – Ruzyně (zápis bude vyvěšen na úřední desce a na internetu)

4. vzala na vědomí zápis ze schůzky sociální komise, v DPS jsou v současné době dvě volná místa, inzerát bude uveřejněn na stránkách Zpravodaje a bude upraven provozní řád v DPS

5. schválila finanční příspěvek 10.000,- Kč na pořádání dětského dne, částka bude vydána z Fondu kultury, sportu a volného času

Co se šustlo v naší škole…

Jak jsme se vydali po stopách klecanské sovy

V sobotu 17. května 2008 uspořádala naše škola pro děti, jejich rodiče a širokou veřejnost již druhý ročník turistického „Pochodu za sovičkou“, letos pod názvem „Po stopách klecanské sovy“. A nebyl to pochod po stopách pouze jedné sovy, té, kterou má naše škola ve znaku, ale po stopách hned osmi skutečných živých sov. Při letošním ročníku pochodu proto museli všichni účastníci prokázat své znalosti o našich sovách na všech osmi kontrolních stanovištích. Každý účastník si také mohl předem vybrat z pěti nabízených tras od 3,5 km do 9 km.

V sobotu ráno jsme se po večerní silné bouřce probudili do slunečného a teplého dne. Počasí nám opravdu přálo a vydrželo příjemné až do večera.Již před osmou hodinou přišli nadšení sportovci-turisté na místo startu do školy v Klecanech, na start ke škole v Řeži, ke škole ve Zdibech, do Větrušic i do Klecánek. Pečlivě si nastudovali trasu podle mapky, kterou obdrželi na startu. Děti dostaly pracovní list, do kterého během pochodu sbíraly razítka za splněné úkoly na „sovích“ stanovištích. A někdy nebylo opravdu snadné takové razítko získat. Víte například, čím se živí sýček obecný? Nebo, která z našich sov je nejmenší či největší? Která loví i ve dne? Která sovička odlétá do teplých krajin? A která sova žije tady u nás, v Klecanech?

Nakonec do cíle v areálu naší školy úspěšně se všemi razítky dorazilo všech 183 účastníků pochodu, z toho 103 dětí. Každý znavený turista obdržel diplom za zdolané kilometry, posilující perníkovou sovičku a drobné „soví“ dárky. Ve školní jídelně
se všichni občerstvili výbornými kuřecími stehýnky a také se zde potěšili velice zdařilými výtvarnými pracemi žáků na velké soví výstavě, která byla završením celoškolní výtvarné soutěže „Portréty našich sov“.

Hlavní odměna však čekala na děti i dospělé venku, v areálu školy. Čekaly tam na ně živé sovy, které přivezl pan Procházka a slečna Kolomazníková ze Společnosti na ochranu dravců a sov – Merlin. Děti si tak mohly pohladit skutečnou sovu pálenou, kalouse ušatého i puštíka obecného a jejich ochmýřená mláďata. Viděli, jak maličká sovička je výreček malý a naopak jak mohutná a respekt vzbuzující je sovice sněžní a výr velký.

Ke spokojenosti všech návštěvníků přispělo 32 pořadatelů, a to nejen z řad pedagogů a zaměstnanců naší školy, ale i jejich rodinní příslušníci a další ochotní dobrovolníci. Učitelé připravili turistické trasy a „soví“ program. Výborné občerstvení a perníkové
sovičky přichystaly milé paní kuchařky ze školní jídelny. Technicky vše zajistil zručný pan školník. Zajímavé ceny by se neobešly bez štědrých sponzorů. Odznáčky se znakem naší školy věnovala firma Fiala & Šebek s.r.o. Velká soví pexesa a knižní záložky
s obrázky sov věnovala paní Veronika Voldřichová ze Sdružení pro ekologickou výchovu - Ornita.

Velmi děkujeme obecnímu úřadu Klecany, v čele s panem starostou Kurhajcem, za finanční podporu a propagaci sobotní akce.
Děkujeme všem, kteří se pochodu "Po stopách klecanské sovy" zúčastnili, a doufáme, že společně s námi strávili příjemné sobotní dopoledne, na které budou rádi vzpomínat, stejně jako my.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaKateřina Rychlá

Odpoledne ve školním areálu

Po stopách klecanské sovy došli účastníci pochodu během dopoledne až do cíle do areálu základní školy. Po občerstvení a ukázce sov pokračoval odpolední program sobotní akce turnajem v petanque a podvečerním táborákem. K tomu všemu nám hrála pohodová kapela Druhej dotek oblíbené šlágry různých interpretů. Do turnaje v petanque se přihlásilo celkem 16 dvojic. Vyhrát však mohla jen jediná. Když uvážíme, že mnoho účastníků hrálo tuto podivnou hru s lesklými koulemi poprvé, byl celkový turnaj celkem úspěšný. Na čtvrtém místě se umístila s bramborovou medailí paní učitelka Alena Bláhová s Pavlou Suchánkovou, kterou pak vystřídala v průběhu hry její kamarádka Bára. Třetí místo obsadili Patrik Dupaux a Filip Khunt, druhé místo Martin Švec a Michal Pospíšil a první místo manželé Dupaux. Velmi milé od vítězů bylo, že hlavní výhru – velkou sadu petanque, věnovali Martinovi a Michalovi, kteří se umístili na druhém místě s výhrou malé sady. Tak mohou mít alespoň každý svůj petanque
a začít trénovat na příští rok. Paní Depaux měla čest slavnostně zapálit oheň, a pak se všichni, kteří měli štěstí a ukořistili si špekáček, pustili do opékání. Posezení u táboráku příjemně zpestřoval hudebním doprovodem na kytaru pan učitel Rychlý. Poslední návštěvníky od ohně vyhnal až večerní déšť. I odpolední a podvečerní akce se nám vydařila, počasí přálo a lidé se dobře bavili. Chtěla bych moc poděkovat všem, kteří vydrželi až do večerních hodin a naplnili školní areál i v sobotu odpoledne příjemnou náladou. Poděkování posílám také panu školníkovi za pomoc při přípravách, kapele Druhej dotek za dobry zvuk a zpěv a všem svým kolegům a kolegyním, bez nichž by nebylo možné tuto akci nejen zorganizovat ale i realizovat. Těším se, že se potkáme na třetím ročníku, a ty, co ještě nebyli, srdečně zvu, ať se přijdou podívat.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAlena Dočkalová

Celoškolní výtvarná soutěž „Portréty našich sov“ aneb „Ohrožené královny noci“

Na začátku měsíce dubna jsme pro žáky naší školy vyhlásili výtvarnou soutěž na téma „Portréty našich sov“. Téma by se mohlo zdát neobvyklé. Proč zrovna „naše sovy“?

Vysvětlení je prosté. Naše škola má již třetím rokem ve znaku sovu. Nabízí se otázky. Znají děti naše sovy? Rozeznají jednu od druhé? A co vědí o způsobu jejich života? Výtvarná soutěž se stala doplňkem k tematické výuce, která po celé letošní jaro prolínala všemi předměty. Ve všech ročnících se žáci se svými učiteli pustili do sbírání poznatků o našich sovách. A to nejenom v předmětech přírodopisných. „Soví téma“ se objevovalo také v českém jazyce, matematice nebo ICT. V sobotu 17. května bylo
završeno ukázkou živých sov v areálu školy v rámci turistického pochodu „Po stopách klecanské sovy“.

Soutěž probíhala v rámci výtvarné výchovy. Žáci zhotovili portréty těchto druhů sov - sovy pálené, výra velkého, puštíka obecného, kalouse ušatého, výrečka malého, sýčka obecného a kulíška nejmenšího. A protože jsou všichni velmi šikovní a pracovali velice pečlivě, bylo opravdu těžké vybrat mezi obrázky ty „nejzdařilejší“. Do finále postoupilo 67 prací a navíc bylo uděleno 30 čestných uznání.

V anonymní anketě, ve které hlasovali všichni naši žáci i zaměstnanci školy, získaly nejvíce hlasů tyto práce. Všem srdečně blahopřejeme!

Výsledková listina výtvarné soutěže
Do hlasovací schránky bylo odevzdáno 185 hlasovacích lístků.

Sova pálená:

1. místo - Nikola Vilímová ze 7.A (135 hlasů)
2. místo - Tomáš David z 8.A (11 hlasů)
3. místo - Veronika Holubová z dys.třídy (10 hlasů)
- Adéla Kubíčková ze 4.A (10 hlasů)

Výr velký:

1. místo - Miriam Vavrušová z 9.A (79 hlasů)
2. místo - Markéta Knorová ze 6.A (36 hlasů)
3. místo - David Jeřábek ze 7.A (19 hlasů)

Puštík obecný:

1. místo - Kateřina Nejedlá ze 7.A (135 hlasů)
2. místo - Eliška Lemberková ze 3.A (8 hlasů) - Anežka Nováková z 5.A (8 hlasů)
3. místo - Kristýna Poláková ze 6.A (7 hlasů) - Pavla Brožová z 8.A (7 hlasů)

Kalous ušatý:

1. místo - Martin Švec z 5.A (82 hlasů)
2. místo - Denisa Venturová ze 6.A (33 hlasů)
3. místo - Michaela Savková ze 7.A (31 hlasů)

Výreček malý:

1. místo - Kristýna Bukovská ze 6.A (87 hlasů)
2. místo - Karel Meduna ze 7.A (43 hlasů)
3. místo - Filip Damek ze 4.A (18 hlasů) - Katka Mervartová ze 3.A (18 hlasů)

Kulíšek nejmenší:

1. místo - Nikola Vilímová ze 7.A (125 hlasů)
2. místo - Kristýna Bukovská ze 6.A (21 hlasů)
3. místo - Adam Šebek ze 3.A (11 hlasů)

Sýček obecný:

1. místo - Barbora Kubištová ze 4.A (67 hlasů)
2. místo - Lucie Podratzká z 1.B (28 hlasů)
3. místo - Michal Baňas ze 7.A (23 hlasů)

Nejvyšší počet hlasů, a to 135, získala sova pálená od Nikoly Vilímové ze 7.A a puštík obecný od Kateřiny Nejedlé ze 7.A !!!

Všechny práce jsou umístěny v naší školní jídelně. Výstavka je doplněna velice pěknými obrázky i obrazy sov dětí z mateřské školky. Pokud budete mít cestu kolem, přijďte se na „soví výstavu“ podívat. Obrázky dětí zde budou vystaveny do konce školního roku.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Kateřina Rychlá
Klapka - jedeme ...

Jako ve filmu jsme si připadali na exkurzi v České televizi. Na Kavčí hory jsme se vydali v úterý 6. května 2008 s devátou třídou. Nejprve jsem shlédli dokument o naší veřejnoprávní televizi a místu, kde se nachází její studia, technické zázemí, maskérny
a kostymérny, zpravodajství a další zařízení. Film se promítal ve studiu, kde se mimo jiné natáčejí Úsměvy Jaromíra Hanzlíka. Pak začala prohlídka části, kde se natáčí zábavné pořady ČT. Měli jsme štěstí a mohli se podívat na část natáčení Kouzelné školky, kde se paní Hlaváčová snažila napodobit plavání v akváriu. Prohlídku nám zpříjemňoval velmi sympatický a trpělivý pan průvodce, který nám řekl mnoho zajímavých informací o současné televizi i její historii. Nakonec přišla třešnička na dortu. V jednom starém televizním studiu se mohl každý postavit za kameru a zkusit si natáčení, nebo posadit na trůn, zašermovat si v plné výzbroji, či vyzkoušet nějakou tu pěknou paruku. Tady jsme se opravdu vydováděli. Na to se můžete sami podívat na fotkách v deníku deváté třídy na http://zsms.klecany.cz/obsah/denik-9-a-39.html

Dědeček automobil

Nejen kluci, ale i holky z osmičky a devítky, mohli obdivovat prapradědečky a prababičky našich Škodovek. Společně jsme se vypravili 29. dubna 2008 na exkurzi do Mladé Boleslavi s cestovní kanceláří CK2. Cestu tam si osazenstvo autobusu krátilo soutěží o dopravních značkách. Prvním bodem programu byla návštěva provozu mladoboleslavské automobilky. Platí zde velmi přísná bezpečnostní pravidla, a tak nás v továrně doprovázeli tři průvodci. Chodit jsme mohli pouze po vyznačených chodníčcích. Projeli jsme s autobusem celý areál automobilky a byli se podívat nejprve v "motorárně", a pak na lince, kde se do aut na zakázku montovalo příslušenství dle přání zákazníka. Výjimkou nebylo přidávání volantu na pravou stranu. Mnoho vyrobených škodovek se totiž vyváží na britské ostrovy. Bylo to velmi zajímavé. Auta se pohybovala halou oválného tvaru rychlostí jedné úpravy za dvě minuty. Poté jsme se vydali do muzea předchůdců dnešních Felicií, Fábií a Oktávek. Parkují zde skutečné veteránské skvosty. Od kostitřasů, přes závodní modely až k oblíbenému vozu Klementa Gottwalda. Bylo se skutečně čím kochat.


aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Mgr. Alena Dočkalová

NOTA D

Stejně jako v loňském roce jsme se i letos 7. května zúčastnili soutěže v sólovém zpěvu Nota D na Gymnáziu v Kralupech nad Vltavou. Protože většina dětí z 2.stupně byla v tomto termínu na škole v přírodě a Bára Pleskotová, největší želízko do ohně, byla nemocná, neobsadili jsme naši kategorii v plném počtu. A tak barvy naší školy hájila jen Hanka Majerová ze 6. třídy, která okouzlila porotu svým něžným hláskem a vybojovala 3. místo, a výpravu posílil i náš bývalý žák Honza Sekula, který si v kategorii
středoškoláků vyzpíval 1. místo. Oběma srdečně blahopřejeme.


aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Mgr. Dagmar Rauschová
ADVENTURE

,, Od čeho máš prosím tě tu modřinu na ruce?“ tázali se mě všímaví lidé v průběhu minulého týdne a představovali si, kterak jsem byla napadena pomstychtivým žákem, rozlíceným kolegou, či něco obdobně veselého. Abych předešla těmto a podobným dohadům, vysvětlím vám, co se přihodilo. Přihodilo se vlastně to, že jsem byla od 5. do 9. května s osmáky, sedmáky, šesťáky a jejich učitelkami na škole v přírodě v rekreačním středisku Březová. A nebyla to obyčejná škola v přírodě. Ihned po příjezdu do Březové nás ohromil pohled na vysokolanové centrum stojící uprostřed areálu, kde se zmítalo několik zoufalců ve snaze dostat se na místo, odkud se vydali na jednu z tras. Někteří z nás se přestali škodolibě usmívat , když jim bylo vysvětleno, že na tyto lanové speciality, vytvořené ve výšce cca 7 m , polezou také. Kromě této atrakce jsme v průběhu následujících dnů absolvovali ještě nízkolanové centrum, rambodráhu, lezeckou stěnu, skok do prázdna, střelbu ze vzduchovky, střelbu z luku, plavbu na raftech, démonickou lanovku, noční hru, orientační závod, paintball, airsoft a spoustu dalších her na louce a v lese . A to vše pod dohledem skvělých a zkušených instruktorů, či instruktorek.Tento program pořadatelé nazývají ADVENTURE.

Protože jsem chtěla vyzkoušet vše, šla jsem i do paintballu. V průběhu akce jsem si uvědomila, že tato hra ,,Oddělej svého pedagoga“ bude patřit k nejúspěšnějším. Tak už se mě prosím vás neptejte, proč mám tu modřinu. Modřina se určitě za pár dnů vytratí, ale vzpomínky na skvěle a jinak strávenou školu v přírodě nám naštěstí zůstanou. Protože se většině z nás na Březové líbilo, uvažujeme o tom, že se na místo činu příští školní rok opět vrátíme.


aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Eva Staňková - třídní učitelka 8.A


Zápisy a talentové zkoušky do ZUŠ v Klecanech

Zápisy do základní umělecké školy budou probíhat od pondělka 2. června do pátku 6. června od 16,00 do 18,00 hodin v budově ZUŠ. Žáci se mohou hlásit do hudebního (hra na klavír, housle, klasickou i elektrickou kytara, klávesy, trubku, lesní roh, klarinet, zpěv a přípravný sborový zpěv pro žáky předškolního věku), výtvarného, tanečního a dramatického oboru. Přijímáme žáky, kteří ve školním roce 2008/2009 nastoupí do první třídy i starší. Žáci na hudební obor musí složit talentovou zkoušku – dítě zazpívá píseň podle vlastního výběru, zopakuje po zkoušejícím krátká rytmická cvičení (tleskání), zazpívá tóny zahrané na klavír, poznává tóny vyšší, nižší, rozeznává počet současně zahraných tónů a podobně.

Pokud bude přihlášeno více žáků, než škola může přijmout, budou někteří žáci evidováni jako „náhradníci“ a ihned po odhlášení některého z žáků, budou zařazeni na jeho místo. Škola má omezenou kapacitu, která je dána zřizovací listinou a nesmí být překročena, proto se může stát, že někteří žáci do studia přijati nebudou (v hudebním oboru budeme při talentových zkouškách náročnější při výběru žáků na jednotlivé nástroje). Využijte také termín zápisů v červnu, v září je většina míst zvláště v individuálních výukách obsazena.

Pokud žák (nejen nově přijatý) nenastoupí bez omluvy v prvním týdnu nového školního roku, bude ze seznamu žáků vyškrtnut a na jeho místo přijat nový žák. Jestliže nestihnete zápisové termíny, domluvte se telefonicky s ředitelkou školy na náhradním termínu talentové zkoušky do konce června (tel.284892376 nebo mob.603334627). Podrobnosti najdete také na webových stánkách školy: zus.klecany.cz

Pozvánka na červnové akce

6. června 2008 – Absolventský koncert (Gabriela Vodičková – klavír, Eva Fröhlichová– klavír, housle, Kateřina Dušková – zobcová flétna, Kateřina Příšovská – zobcová flétna, Eliška Fialová – zobcová flétna), od 18,00 hodin v sále ZUŠ Klecany
9. června 2008 – Závěrečný koncert žáků hudebního oboru od 19,00 hodin v sále pražského Atria
10. června 2008 – Vystoupení dramatického oboru od 17,00 hodin v sále ZUŠ Klecan
10. června 2008 – Třídní koncert žáků z klavírní třídy p. uč. Subbotina od 18,00 hodin, sál ZUŠ Klecany
13. června 2008 – Koncert žáků z klavírní třídy p. uč. Barthové – od 19,00 hodin v sále Libeňského zámku na Praze 8
17. června 2008 – Koncert žáků z dechové třídy p. uč. Nového – od 17,00 hodin v sále ZUŠ Klecany
18. června 2008 – Závěrečné vystoupení tanečního oboru – od 17,00 hodin v sále ZUŠ Klecany
19. června 2008 – Závěrečná výstava žáků a absolventů výtvarného oboru (Pavla Šťastná, Kateřina Lahodová a Jiří Haken), od 19,00 hodin v ZUŠ Klecany
20. června 2008 – Den otevřených dveří aneb Zahradní slavnost v ZUŠ Klecany (od 16,00 hodin v ZUŠ Klecany)

Přeji všem žákům krásné prázdniny a těším se na spolupráci v novém školním roce.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaBc. Dana Snížková – řed. ZUŠ Klecany

Nové stromy v Klecanech.

Začátkem května bylo vysazeno v Pionýrské ulici prvních šest okrasných stromů. Pět jabloní a jedna kvetoucí
sakura. Stromy, které nakoupil městský úřad, zasadili sousedé z ulic 1. máje a Pionýrské. Na podzim se bude ve výsadbě pokračovat v dalších ulicích podle výběru komise pro životní prostředí.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Z.T.

Jedna kapitola naší historie

Ve středu 7. května jsme se jako každoročně shromáždili na náměstí V. B. Třebízského, abychom položili květiny k pomníku padlým v obou světových válkách. Pomník je trochu pozměněný, přibyly na něm nové desky se jmény a celý je krásně opravený. Jak k tomu došlo:

Podařilo se najít jména deseti židovských spoluobčanů, kteří zahynuli v plynových komorách v Osvětimi, Treblince, Malém Trostinci a také ve varšavském ghettu. Někteří z těchto lidí byli kdysi také členy a funkcionáři klecanského Sokola, a proto požádala TJ Sokol Klecany, župa podbělohorská Radu města o doplnění pomníku padlým o tato jména. Na podnět kronikáře J. Novotného k nim přibyl ještě Karel Stýblo, účastník květnového povstání Pražanů. Příběhy těchto lidí jste mohli číst v minulých číslech klecanského Zpravodaje.

Rada žádosti sokolů vyhověla a Městský úřad zadal vysekání jmen na pomníku mistru kamenickému Františku Kuřemu, který pomník ještě očistil a opravil. Současně pracovníci MěÚ upravili park v okolí sochy.

Na slavnosti v předvečer Dne vítězství byli přítomni městští zastupitelé, občané, sokolové a skauti. Kromě nich jsme přivítali také dva členy rodiny Felixových, vdovu po Františku Felixovi a jejich syna Jana Felixe. Přišli i další hosté. Zástupci města a organizací položili k pomníku kytice. Projev pronesl starosta města Ivo Kurhajec a poté Jiřina Koktanová přečetla jména obětí druhé světové války.

Za každým jménem, které bylo přičleněno nově, položili skauti kytičku. Zazpívala se hymna a vedení města pozvalo hosty na Městský úřad k setkání a besedě. Občerstvení vzorně zajistily pracovnice úřadu.

Fotogalerii naleznete na stránkách www.klecany

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Zdena Lomová

pro pokračování klikněte zde...


Přihlášení do systému
Uživatelské jméno:

Heslo:

  Registrovat


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky o dění ve městě Klecany a okolí, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.