Mapa stránek pro turisty napište nám nové fórum Z úřední desky Bazar
nakupte si u nás
Úvodní stránka
Město ~ Revitalizace náměstí - CPP

Kontaktní informace
Městský úřad Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany

tel.: 284 890 064
fax: 284 890 000

Fakturační adresa
Město Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany.
IČ: 00240290

Úřední hodiny:
Městský úřad
pondělí, středa
07.00 - 18.00

Stavební úřad
pondělí, středa
08.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

Matriční úřad , Pokladna
pondělí 07.30 - 11.15 a 11.45 - 18.00 středa 07.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

e-mail: webmaster@klecany.cz

Revitalizace náměstí - CPP

„Revitalizace náměstí a přilehlých parkových ploch města Klecany“

Informace k průběhu vypracování architektonických studií v soutěži „Cena Petra Parléře“

Náměstí Třebízského ani přilehlé parky (i plocha bývalé požární nádrže) nevyhovují v současné podobě funkčním ani estetickým požadavkům, již delší dobu probíhají jednání o tom, že je třeba vyřešit podobu centra města. Kromě návrhů komisí města Klecany, jsou stanoveny ve zhotoveném Strategickému plánu města a anketě obyvatel požadavky na návrh revitalizace centra obce. K úspěšnému řešení situace je ale potřebný koncept, který by vyřešil jednotlivé plochy náměstí i parků tak, aby bylo možné stanovit, jak bude město pokračovat v revitalizaci při případných žádostech o finance z fondů či postupné úpravě stávajícího stavu z vlastního rozpočtu.

Proto zadala Ing. Kristýna Holubová podnět k tomu, aby zástupci městského úřadu podali přihlášku do urbanisticko-architektonické soutěže o Cenu Petra Parléře, prostřednictvím které si mohou města objednat zpracování architektonických studií na revitalizaci svých veřejných prostranství různého charakteru nebo budov ve veřejné správě.

Byl zhotoven návrh zadání „Revitalizace náměstí a přilehlých parkových ploch města Klecany“ a připraveny potřebné podklady. Návrh zadání vznikal v průběhu dvou měsíců a kromě K. Holubové se na něm podíleli další občané města - Martin Lemon, Ing. arch. Jiří Hůrka, Zdena Tomášová, Mgr. Alena Václavíková a Tomáš Bažant. Zároveň Martin Lemon a Ing. arch. Vít Čermák poskytli digitální fotografie současného stavu náměstí a parků a Dušan Šebek poskytl historické snímky i pohlednice města v digitální podobě.

Dne 11.3.2009 se uskutečnila veřejná prezentace měst, kde město Klecany mělo možnost zaujmout Hodnotitelskou radu s návrhem. Město Klecany zastupoval pan starosta Ivo Kurhajec, Ing. arch. Jiří Hůrka a  Ing. Kristýna Holubová.
Do soutěže o Cenu Petra Parléře 2009 byly vybrány náměty 7 měst: Hlučína, Jihlavy, Klecan, Mostu, Písku, Poděbrad a Štětí. S podmínkou pak město Štramberk. Do dalšího kola nepostoupily náměty Jeseníku, Lázní Toušeň a Veselí nad Moravou. Městu byla přidělena bezplatně odborná konzultantka - architektka  z členů Hodnotitelské rady, která se mohla spolupodílet na tvorbě oficiálního zadání a po ukončení soutěže (v případě, že město obdrží jednu nebo více studií) bude komentátorkou při prezentaci studií v rámci města spolu s jejich autory.

Soutěž je vyhlašována jako veřejná a je určena autorizovaným architektům (nemohou se jí zúčastnit studenti). Výsledky soutěže by měly být známy do konce června 2009. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční v září 2009.
Další podrobnosti o soutěži naleznete na stránkách společnosti Petra Parléře: www.cenapp.cz


Výhody účasti Klecan v soutěži

Město získalo jedinečnou možnost obdržet jednu nebo více architektonických studií na revitalizaci náměstí Klecan, kde místo stotisícových položek z městského rozpočtu bylo investováno 75.000,-Kč (jen 5.000,- Kč je povinná platba, zbytek bude městu vrácen v případě, že neobdrží žádnou zpracovanou studii). Zároveň město obdrží zhodnocení nezávislé poroty architektů.

Město tak ve studii získá kromě výkresu komplexního urbanisticko-architektonického návrhu, výkresu širších vztahů a zákresu do fotografie, také stručné objasnění základních principů navrhovaného řešení, zdůvodnění a zhodnocení přínosu navrženého řešení.

Prezentaci města Klecany si můžete prohlédnout zde Klecany prezentace v soutezi o Cenu PP.pdf (4,6MB)

 

 
K tomuto článku můžete vložit svůj komentář
Přispívat do diskuze může pouze registrovaný uživatel.

Odpovědět

Revitalizace náměstí - CPP

Vložil: TvrdohlavyByk - 2009-11-06 14:56:30

Dobrý den, prezentované 3návrhy architektů či studii revitalizující náměstí a přilehlé plochy byly jistě zajímavé a podnětné, ať již se podaří něco z nich dotáhnout do konce včetně získání dotací či ne.Zajímalo by mne však, jestli budou nějací architekti, nebo město samo také nějak prezentovat stavbu obřích rozměrů 185x55x18metrů na ploše 18.500m2 pro Národní Ústav duševního zdraví s kapacitou 100lůžek pro sledování pacientů v prostorách u vodojemu.To by si jistě zasloužilo též pozornost. o.s.Pravý Hradec tam již má slíbené nějaké volné prostory - přesune se tam tedy kulturní život z náměstí a např. k vánočnímu stromku půjdeme postát do NUDZ? V jiných fórech města nikdo z radnice nereaguje - podaří se to alespoň zde ?
Děkuji za informaci, pěkný den Tomáš Bažant.


Přihlášení do systému
Uživatelské jméno:

Heslo:

  Registrovat


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky o dění ve městě Klecany a okolí, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.