Mapa stránek pro turisty napište nám nové fórum Z úřední desky Bazar
nakupte si u nás
Úvodní stránka
Město ~ V. B. Třebízský

Kontaktní informace
Městský úřad Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany

tel.: 284 890 064
fax: 284 890 000

Fakturační adresa
Město Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany.
IČ: 00240290

Úřední hodiny:
Městský úřad
pondělí, středa
07.00 - 18.00

Stavební úřad
pondělí, středa
08.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

Matriční úřad , Pokladna
pondělí 07.30 - 11.15 a 11.45 - 18.00 středa 07.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

e-mail: webmaster@klecany.cz

V. B. Třebízský

Václav Beneš Třebízský (1849 – 1884).


Václav Beneš Třebízský patří dnes mezi opomíjené spisovatele. Ve své době byl však milován celým národem a jeho historické povídky byly čteny ve všech vrstvách národa. V prostředí Klecan prožil poslední část svého života jako kaplan, kazatel i spisovatel.

Po krátkém působení v Litni u Berouna byly Klecany jeho posledním místem, kde působil. Plicní choroba, kterou léta trpěl, ho na konci života přivedla do Mariánských Lázní, kde doufal ve svoje uzdravení. Bohužel, místo zdraví se zde rozloučil se svým krátkým, plodným životem.

Rodák z Třebíze u Slaného celým svým životem i tvůrčím dílem patří Klecanům. Malá klenutá kaplanka na zdejší faře by mohla vyprávět o probdělých nocích těžce churavého člověka, který zde s citovou vroucností fabuloval děje svých historických povídek. Vyzařovala z nich upřímná láska k národu a k jeho dějinám.
Náměty k jeho četným povídkám mu skýtaly oblíbené procházky k Drastům, či k Husinci. Pohled na Levý Hradec, Žalov, Prahu, Bílou Horu, za jasného počasí až na Říp, České Středohoří a vzdálený Bezděz, vyvolával v jeho představivosti dávno minulé děje české historie. Vylíčil nám ve svých spisech nejen těžké časy našeho národa, ale zobrazil velkolepě i doby nejslavnější.

Spisovatelský odkaz Václava Beneše Třebízského obnáší kolem 90 historických povídek a románů. Jeho spisy zahrnují českou minulost od počátků křesťanství až po rok 1848. Ve své době bylo jeho dílo vydáno v pětidílném souboru: vesnické povídky vyšly pod názvem „Pod doškovými střechami“, předhusitskou dobu a husitství líčí soubor „V červáncích kalicha“, „V záři kalicha“ je popsán rozmach husitství. Smutné obrazy z doby po Bílé Hoře jsou popsány v „Pobělohorských elegiích“ a cyklus uzavírají povídky „Z různých dob“. Mladým čtenářům byly určeny výbory „Havraním perem“, „Povídky starého zbrojnoše“ či „Národní pohádky a pověsti“.

Klecanským občanům, ale nejen jim, dodnes připomíná Václava Beneše Třebízského jeho oblíbené místo v klecanském háji s křížkem a lavičkou, na jeho památku nazvané „Benešovka“. Podaří-li se Vám tento hezký kout navštívit, vzpomeňte, že v době, na kterou pomalu zapomínáme, mezi námi žil kněz, který miloval svou zem, který z kazatelny klecanského kostela promlouval ke svým ovečkám a ve svých povídkách k srdci celého národa.

…Neopouštěj, Hospodine, národ, jehož krev jest i mou krví. Tlukot srdce jeho jest i srdce mého tlukotem.Chraň jej, střez a opatruj a uchovej jej všeho zla a každé zhouby“.

V. B. Třebízský: „MODLITBA ZA VLAST“


Růženec a fotografie VBT

Kaplanka na faře

Brýle VBT

obraz VBT

Kaplanka na faře

Kaplanka na faře

Památky na VBT - osobní věci

peněženka VBT

Ložní prádlo

Kaplanka na faře

Kaplanka na faře

Portrét poničený za okupace

Přihlášení do systému
Uživatelské jméno:

Heslo:

  Registrovat


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky o dění ve městě Klecany a okolí, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.