Mapa stránek pro turisty napište nám nové fórum Z úřední desky Bazar
nakupte si u nás
Úvodní stránka
Šumné Klecany ~ Václav Kopta

Kontaktní informace
Městský úřad Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany

tel.: 284 890 064
fax: 284 890 000

Fakturační adresa
Město Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany.
IČ: 00240290

Úřední hodiny:
Městský úřad
pondělí, středa
07.00 - 18.00

Stavební úřad
pondělí, středa
08.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

Matriční úřad , Pokladna
pondělí 07.30 - 11.15 a 11.45 - 18.00 středa 07.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

e-mail: webmaster@klecany.cz

Václav Kopta

K uveřejnění následujícího článku kronikáře pana Novotného již došlo v dubnovém Zpravodaji. Jen náhodou a jeho pilnou prací nebude zapomenuto jméno Václava Kopty, letce, který zahynul v roce 1935.

Dostal jsem se ke všemu náhodou, když mě pan Novotný požádal o rekonstrukci fotografie četaře V. Kopty, která byla dlouhou dobu v urnové hrobce na hřbitově v Klecanech a zub času se na ní podepsal velmi znatelně.

Pan Novotný také na hřbitově potkal jakousi stařenku, která mu líčila, jak slavný to byl pohřeb, dokonce prý zde bylo i letadlo. Nevím jak dnes, ale za první republiky se opravdu vzdávala čest pilotům při pohřbu tím, že jejich rakev byla vezena na draku letadla - podobně jako vysoce postavené armádní činitele vezou na lafetě děla. Tak slavný pohřeb, přece nemohl proběhnout bez povšimnutí nějakého fotoamatéra. A světe div se, neušel. M. Melíšek objevil fotografii smutečního průvodu, včetně rakve vezené na letadle ve chvíli, kdy míjel hasičskou zbrojnici. Takový nález si nemůžeme nechat jen pro sebe. Kdo ví, kolik takových zajímavých záběrů ještě ukrývají klecanské šuplíky...

Již při prvním studiu II. Knihy kronik obce Klecany, jsem byl zaujat jednou větou na stránce 151 „Václav Kopta, pilot, četař z Klecánek, zahynul pádem z letadla při cvičném letu u 61. letky, 1. pluku T.G. Masaryka“. Hledal jsem bližší údaje v pozdějších zápisech v kronikách obce, školy, ale v žádné ani slůvko. Po dlouhá léta zůstávala v mé paměti tato věta jen jako zajímavý údaj … ALE

Koncem roku 2007 jsem dostal dopis od vojenského a leteckého historika pana B. Súdného ze Slovenska, který se zajímá o historii 3. leteckého pluku „generála - letce M. R. Štefánika. Mezi piloty, kteří zemřeli při výkonu vojenské služby patří i klecanský občan, pilot Václav Kopta. A tak jsem byl požádán o pomoc při získání podrobnějších údajů z jeho života v Klecánkách. Hledal jsem především na matrice i v zápisech školních kronik, ale je toho málo co jsme o něm a jeho rodině zjistili:

Délesloužící četař polní pilot - letec Václav Kopta (nar. 15.12. 1908) zahynul při havarii čs. vojenského letadla u obce Radějov dne 7. června 1935 jako příslušník 13. letky 3. leteckého pluku „generála - letce M. R. Štefánka“. Je pohřben na hřbitově v Klecanech v hrobce rodiny Koptových a Veselých, vpravo při vchodu do horní části hřbitova. Ve schránce je umístněna i jeho fotografie ve vojenské uniformě.

Fotografie V. Kopty ze hřbitova byla silně poškozena vlhkostí - Václav Kopta zemřel ve věku 27 let.

 

O rodině Koptových se nám nepodařilo získat další údaje a stejně tak i rodině Veselých – poslední člen rodiny pí. Veselá zemřela asi před pěti roky.

Náš údaj v kronice je nesprávný. 61. průzkumná letka 1. leteckého pluku „T. G. Masaryka“ byla dislokována na letišti Praha – Kbely od svého vzniku v roce 1928 až do roku 1938. Je pravděpodobné, že Václav Kopta byl v průběhu vojenské služby přemístěn k 3. leteckému pluku.

Letadlo, ve kterém zahynul bylo československé výroby s označením Aero APb-32 z roku 1931, pro dvoučlennou posádku. Vyrobeno bylo asi 32 kusů, vyznačovaly se vysokou spolehlivostí a u vojenských posádek byly oblíbené. Příčina havárie letounu s pilotem V.Koptou není známa.

Pan B. Súdný poslal i některé výpisy z denních rozkazů 3. leteckého pluku „generála - letce M. R. Štefánika“, které přibližují vojenskou službu pilota V.Kopty:

- dne 25. února 1933 uvádí, že výnosem MNO bylo povoleno aktivnímu pilotu letky 13. četaři Václavu Koptovi provádět lety na letounech MLL (Masarykovy letecké ligy), místní skupiny Košice. Stejné povolení je uděleno i v roce 1934

- dne 7. září 1933 uskutečnil přelet na trati Košice – Praha u příležitosti konání Armádního leteckého dne; zpět 11. září

- dne 19. dubna 1935 byl četař V. Kopta přemístěn od 13. letky k 9. letce

- dne 11. června 1935 čl. 1 „Neúprosný osud vyrval z našeho středu tragickým způsobem čet. dsl. p. p. l. Václava Koptu, který zahynul při plnění své těžké letecké povinnosti dne 7.června 1935“

Poslední denní rozkaz týkající se dsl.čet.p.p.l. Václava Kopty uvádí složení a vyslání deputace příslušníků 3. leteckého pluku „generála – letce M.R. Štefánika“ k účasti na pohřbu v Klecanech.

Vojenský pohřeb V. Kopty - rakev na draku letadla a čestná stráž.
Průvod míjí budovu hasičské zbrojnice. První stodola na obrázku již dnes neexistuje, ta druhá nyní slouží MěÚ

Od vzpomínané tragické události uplynulo více na 70 let a přece si někteří starší občané pamatují na neobvyklý vojenský pohřeb délesloužícího četaře polního pilota – letce Václava KOPTU. Podle dosavadních zápisů byl to první vojenský pilot naší obce.
K tomuto článku můžete vložit svůj komentář
Přispívat do diskuze může pouze registrovaný uživatel.

Odpovědět

Václav Kopta

Vložil: Ivo Kurhajec - 2008-06-18 07:43:52

Děkuji autorům za velkou snahu a úsilí při získávání takových zajímavých střípků z historie naší obce.


Přihlášení do systému
Uživatelské jméno:

Heslo:

  Registrovat


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky o dění ve městě Klecany a okolí, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.