Mapa stránek pro turisty napište nám nové fórum Z úřední desky Bazar
nakupte si u nás
Úvodní stránka
Šumné Klecany ~ Benešovka

Kontaktní informace
Městský úřad Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany

tel.: 284 890 064
fax: 284 890 000

Fakturační adresa
Město Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany.
IČ: 00240290

Úřední hodiny:
Městský úřad
pondělí, středa
07.00 - 18.00

Stavební úřad
pondělí, středa
08.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

Matriční úřad , Pokladna
pondělí 07.30 - 11.15 a 11.45 - 18.00 středa 07.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

e-mail: webmaster@klecany.cz

Benešovka

...aneb o malém lesním paloučku se slavným jménem.


 

Blíže Klecan – v tichém háji
bílý kříž a klekátko,
V doubce stínu proti kříži
K odpočinku sedátko…..
Vždyť zde místo – rád kde dlíval
Snivý věštec Třebízský;
Zde duch jeho z města k městu
Z vísky létal do vísky…..
(báseň Karla Černýho z knihy: Osm let s Třebízským)

Pokud půjdete na procházku do Klecanského háje, můžete se vydat na konci Lipové ulice po turisticky zeleně značené stezce směrem do Klecánek. Asi po dvou stech metrech narazíte na léty zvetšelou tabulku z roku 1989 s názvem „Benešovka“. Hlásá všem, kteří se zde zastaví, že to je:

Oblíbené místo spisovatele Václava Beneše Třebízského v létech 1876 – 84, kdy jako kaplan působil v Klecanech. Zde nabíral síly a inspiraci k literární tvorbě.


V roce 1883 přišel na klecanskou školu nový učitelský mládenec – Karel Černý.

Klecanský učitel Karel Černý

Záhy se seznámil s kaplanem Václavem Benešem a chodívali spolu na procházky klecanským hájem. Hned při první procházce ho Beneš zavedl na své oblíbené místo , odkud se otevíral krásný pohled na Prahu. Usedli spolu na dřevěné sedátko a pan kaplan vyprávěl: „Tato lavička tu dříve nebyla. Jednou jsem tudy šel s panem správcem a zmínil jsem se mu, jak rád mám toto místo….Představte si moje překvapení, když při příští procházce jsem tu našel zbrusu novou lavičku“….

B. Hofmeisterová: Osm let s Třebízským


A lavička s křížkem zůstala, i když nás spisovatel opustil….V polovině sedmdesátých let minulého století zbylo jen torzo kříže, uvázané u stromu.

Tehdy se tři klecanští obyvatelé, pánové Mayer, Kertézs a Jan Bajer z Klecánek rozhodli obnovit zašlou slávu „Benešovky“.

Ze zrušeného hrobu na místním hřbitově získali křížek, který pan Mayer dovezl na svém kole do háje a společnými silami ho umístnili do míst, kde stával původní, dřevěný kříž. Dřevěnou lavičku po několika létech nahradil pan Kertézs bytelnější, ale bez opěradla.

Nápis pod ukřižovaným – NA PAMÁTKU SPISOVATELE VÁCLAVA BENEŠE TŘEBÍZSKÉHO, KAPLANA V KLECANECH - zhotovil pater Kuneš.Původní tabulka s tímto nápisem, která byla součástí celého kompletu, se někomu nelíbila a tak ji zničil. Díky úsilí pana Mayera je zde dnes stejný nápis, který zhotovil pan Pokora z Řeže. V roce 2003 pracovníci MěÚ instalovali novou, parkovou lavičku.

Dnešní podoba Benešovky je smutná. Podepsal se na ní průsek, který zničil horní část "paloučku" koncem osmdesátých let. Příroda pomalu zaceluje ránu, kterou jí člověk uštědřil, ale tu původní podobu plácku, se vzrostlými duby, již vrátit nedokáže...

Až půjdete na procházku do Klecanského háje, zastavte se na Benešovce a odpočiňte si v místech, kde sedával klecanský kaplan a spisovatel VBT. Neotevře se Vám pohled na Prahu, příroda nezahálela a vegetace pohled zastínila. Ale i tak je zde příjemné posedět, odpočinout si a nabrat nové síly.

zpracoval a zaslal Z. Šebek - děkujeme
K tomuto článku můžete vložit svůj komentář
Přispívat do diskuze může pouze registrovaný uživatel.


Přihlášení do systému
Uživatelské jméno:

Heslo:

  Registrovat


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky o dění ve městě Klecany a okolí, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.