Mapa stránek pro turisty napište nám nové fórum Z úřední desky Bazar
nakupte si u nás
Úvodní stránka
Šumné Klecany ~ Socha svatého Václava

Kontaktní informace
Městský úřad Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany

tel.: 284 890 064
fax: 284 890 000

Fakturační adresa
Město Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany.
IČ: 00240290

Úřední hodiny:
Městský úřad
pondělí, středa
07.00 - 18.00

Stavební úřad
pondělí, středa
08.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

Matriční úřad , Pokladna
pondělí 07.30 - 11.15 a 11.45 - 18.00 středa 07.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

e-mail: webmaster@klecany.cz

Socha svatého Václava

aneb jak se ze svatého Václava málem stal svatý FloriánPokud jdete kolem klecanského kostela Nanebevzetí panny Marie, neunikne Vaší pozornosti sloup zakončený ozdobnou hlavicí a krásnou sochou svatého Václava. Všichni ji bereme jako historickou součást Klecan. Nebylo tomu však vždy. Tato socha stojí před naším kostelem teprve od roku 1896. Při pátrání po původu této sochy našel kronikář města p. Novotný zajímavý zápis v Pamětní kronice obce Zdiby. Ač tato kniha byla založena až v roce 1937, první tamní kronikář Jan Goldstein popisoval i starší historii obce velmi podrobně. O soše v ní konkrétně stojí:

"Jak již bylo uvedeno ve vzhledu obce stála v obci Přemyšlení na pravé straně vchodu do dvora socha světce sv. Floriána držící v ruce dížku. Je záhadou, jak se stalo, že soše dížka i s kusem ruky upadla. Když pak přemyšlenský občan Štika postavil novou hospodu, chtěl nechat na svůj náklad sochu tuto opravit. Silně se o to ucházel, aby byla tato znovuvzkříšená socha přemístěna na posud volné místo před hospodou..." S tehdejším klecanským farářem pat. Rotternbornem dokonce vyjednával slavnostní vysvěcení a snažil se zasadit o vznik pouti na svátek sv. Floriána.

Tento nápad se ukázal jako proveditelný, ale realizace se neustále odkládala. Naštěstí pro Klecany k ní nikdy nedošlo. Obrat v zájmu o sochu nastal s nástupem nového kněze v Klecanech pat. Josefa Mejsnara. Ten se zasadil o přemístění sochy do Klecan. Podle zápisů v kronikách bylo nutné sochu, která byla k nepoznání sešlá opraviti a sloup, který byl velmi porouchán vyrobiti znovu. Nutno dodat, že o této akci Zdibský kronikář škodolibě dodal, že pat. Josef Mejsnar nechal převést sochu do Klecan a svatého Floriána nechal předělat na svatého Václava.


Tento zápis rozhodně nenechal p. Novotného chladným a hledal v historických materiálech další fakta o této soše. Ve všech se však tato socha objevuje pouze pod názvem svatý Václav. V některých materiálech se dokonce objevuje chybný rok přemístění do Klecan. Jasné rozluštění nám dává kniha klecanské fary - Liber memorabilium, kde pod rokem 1896 je jasně uvedeno, že na svátek všech svatých, byla slavnostně posvěcena obnovená socha svatého Václava v místech, kde dříve stával dubový kříž. Socha svatého Václava je na základě znalce prof. Maura velmi pěkné umělecké dílo pocházející z poloviny 17. století. Jak dále uvádí zápis socha stávala dříve v Přemyšlení, ale byla již porouchaná a zubožená, že lidé na sloupu dosti vysokém již nepoznávali, že jde o svatého Václava, ale říkali, že jest to svatý Florián. (a ejhle, že by rozluštění záhady, nebo šlo o škodolibost kronikáře Goldsteina?) Socha byla na vyžádání klecanského faráře (pat. Meisnar) přemístěna do Klecan. Byla obnovena nákladem zádušním od bratranců Ducháčků v Praze. Obnova i s novým sloupem a hlavicí přesně dle starého vzoru stála 145 zlatých.


(fotografie kostela - zatím pravděpodobně jedna z nejstarších dochovaných pohledů na kostel, kde je ještě kříž s ukřižovaným v místech, kde dnes najdeme sochu svatého Václava. Tato fotografie musela vzniknout po přestavbě kostela v roce 1892 a před instalací sochy v roce 1896.)

V každém případě prostor před Klecanským kostelem zdobí od roku 1896 krásná socha svatého Václava (i přes to, že se nám Zdibští snažili podstrčit svatého Floriána) pocházející z druhé poloviny století sedmnáctého. Restaurována byla v letech 1984-1985 kdy došlo k očištění a doplnění chybějících částí (ruka, obličej, noha, draperie a kopí). Práci provedl podnik ČFVU Dílo Praha nákladem 20 999Kčs.
K tomuto článku můžete vložit svůj komentář
Přispívat do diskuze může pouze registrovaný uživatel.


Přihlášení do systému
Uživatelské jméno:

Heslo:

  Registrovat


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky o dění ve městě Klecany a okolí, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.