Mapa stránek pro turisty napište nám nové fórum Z úřední desky Bazar
nakupte si u nás
Úvodní stránka
Kácení v háji ~ nesouhlasné stanovisko občanů

Kontaktní informace
Městský úřad Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany

tel.: 284 890 064
fax: 284 890 000

Fakturační adresa
Město Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany.
IČ: 00240290

Úřední hodiny:
Městský úřad
pondělí, středa
07.00 - 18.00

Stavební úřad
pondělí, středa
08.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

Matriční úřad , Pokladna
pondělí 07.30 - 11.15 a 11.45 - 18.00 středa 07.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

e-mail: webmaster@klecany.cz

nesouhlasné stanovisko občanů

Dopisu občanů Klecan pro LČR ČR

ve věci Klecanského háje

 

V Klecanech

Lesy České republiky s.p.
revír Kralupy
ing. Jiří Vaňha

------------------------------

Vážení představitelé Lesů České republiky,

jsme občané města Klecany, kterým není lhostejné, co se ve městě a jeho okolí odehrává. Se znepokojením, avšak nejen se znepokojením, ale se značnou nevolí jsme zaregistrovali zprávu, že se jako správci lesa, který patří státu, chystáte vykácet  další podstatnou část lesa, zvaného Klecanský háj. V uplynulých letech jste již jiné části vykáceli, a krásný starý les jste „nahradili“ tím, čemu lesnicky říkáte buřeň, v lepším případě také semenáči krátkověkých stromů. Pro nás však tento les není nějakou „zásobou dřeva“, kterou je třeba za každou cenu zhodnotit, ale místem přírodního, kulturního a historického významu, které bychom chtěli mít v takovém stavu, v jakém kdysi býval. Což znamená místem oddychu, rekreace, poučení a vzdělání, lesem parkového charakteru, který byl plný cenných hájových rostlin a ptáků. Zvláštní místo v něm měly velké až dominantní stromy, vč. některých exotů, jako byla např. krásná a letitá borovice ohebná u hájovny, jejíž likvidaci jste připustili. Všechno ještě nezaniklo, a my bychom chtěli, aby zde i nadále žili největší evropští brouci roháči i další živočichové, kteří bohužel v Čechách i jinde v Evropě valem mizí. Nechceme, abyste nechali lesní stromy do výšky až dvou metrů kmenů zavážet neplodnou jílovou zemí, jako u bývalé hájovny, k čemuž jste dali plný souhlas, ani nechceme, abyste rovněž dávali souhlas k bourání stavebních památek, jako se stalo v případě bývalé rotundy pod hájovnou. Také zde nechceme nové kalovody, k tomu jste také kdysi souhlas dali, stejně jako ke zrušení rezervace, vyhlášené proto, aby hodnoty lesa byly plně ochráněny. Naopak bychom chtěli, aby zde probíhalo takové hospodaření, které zajistí existenci plnohodnotného lesa na stovky let, na dobu, kdy tady ani my ani vy už nebudeme. Ale budou tady naši potomci.

Víme, že komunikujete s vedením města Klecany, kterému jste sdělili, že se zde kácet může od věku 80 let, a že bojujete proti polomům a lesním škůdcům. Hodně nás to překvapilo.

Proto bychom vám chtěli položit několik otázek:

 

Do Klecanského háje chodíme a lesníka jsme tam naposledy potkali v dobách, kdy ještě hajný bydlel v hájovně. Zato jsme viděli, jakým způsobem se již vícekrát kácelo. Jedinou výsadbou byla plantáž vánočních stromků pod elektrickým vedením. Ke kácení si vybíráte nejkrásnější stromy, které lze zpeněžit, zejména letité a mohutné duby, jinak vám na ničem nezáleží.

Podporujete likvidaci chráněných druhů, např. brouků roháčů. Že existuje Lesní stráž, to víme jen ze vzdáleného doslechu. Proto vám chceme sdělit, že jednoznačně nesouhlasíme s kácením ve vámi označených plochách, ani jinde v háji, s výjimkou případů, kdy nějaký zlom visí přímo nad frekventovanou cestou, nebo kdy by kácení přispělo ke zlepšení stavu lesa a současně všech jeho rostlin a živočichů. A to až do doby, kdy se začnete o les řádně starat, budete potlačovat buřeň a osázíte již dříve vykácené plochy ekologicky vhodnými dřevinami.

 

Očekáváme vaši odpověď.
Občané Klecan

SVŮJ PODPIS POD TENTO DOPIS MŮŽETE PŘIPOJIT A PODEPSAT SE:

TENTO PÁTEK 9. 1. 2015 v 18,00 na setkání občanů pod dubem na dětském hřišti na konci ul. Na Hradišti. Na místě bude mj. pan Jaromír Bratka, přední odborník z občanského sdružení ochránců přírody Metropolitní region, zabývající se ekologií a životním prostředím v Klecanech. 

Dále je možnost také v příštím týdnu na MATRICE MěÚ - budova pošty

(pondělí 12. 1. a středa 14. 1., vždy 7,00 - 11,30 a 12,30 - 18,00)

nebo na PODATELNĚ městského úřadu

(pondělí 12. 1. a středa 14. 1., vždy 7,30 - 18,00).

Podpisová akce bude ukončena 14. 1.

 

 

 


Přihlášení do systému
Uživatelské jméno:

Heslo:

  Registrovat


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky o dění ve městě Klecany a okolí, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.