Mapa stránek pro turisty napište nám nové fórum Z úřední desky Bazar
nakupte si u nás
Úvodní stránka
Životní prostředí ~ Kácení stromů

Kontaktní informace
Městský úřad Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany

tel.: 284 890 064
fax: 284 890 000

Fakturační adresa
Město Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany.
IČ: 00240290

Úřední hodiny:
Městský úřad
pondělí, středa
07.00 - 18.00

Stavební úřad
pondělí, středa
08.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

Matriční úřad , Pokladna
pondělí 07.30 - 11.15 a 11.45 - 18.00 středa 07.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

e-mail: webmaster@klecany.cz

Kácení stromů

Vážení čtenáři

tento příspěvek reaguje na názory v diskuzním fóru, ohledně kácení stromů v rámci revitalizace náměstí V.B.Třebízského.

Na vývěsní desce MÚ Klecany se objevila žádost o kácení stromů v prostoru náměstí V.B.T. Seznam na první pohled vypadá katastrofálně a o znepokojení jasně hovoří i příspěvky některých z vás na fóru www.klecany.cz. Požádal jsem Martina Lemona o vysvětlení a popsání celé situace. S Martinem jsme se sešli nad plány úprav a hlavně pozic  stromů, které jsou plánovány pokácet.

Z rozsáhlého, až hrůzostrašného seznamu, se nakonec ukázal plánovaný krok velmi šetrný k současnému stavu. Na vykácení a zásadní zásah je určena hlavně část okolo bývalé požární nádrže. Stromy určené k vykácení na ploše náměstí opravdu nejsou v dobrém zdravotním stavu. Oproti návrhu je předpoklad nevykácet některé stromy, které je možné zachránit. V současné době to jsou pozice 4 - tento strom by měl být cennější než plánované parkovací místo a prostor je řešitelný i jinak, 13 - kaštan, zde je ovšem stav koruny velmi špatný a je otázkou, zda se strom nestane nebezpečný více, než je doposud, 30 - vrba tento strom je z dlouhodobého hlediska problematický ohledně statiky a bylo by vhodné ho nahradit novým, 24 - lípa na rohu vjezdu do náměstí, poškozená prořezáváním, ale opět se jedná o strom, který není třeba kácet.

 
plán - návrh kácení stromů

Na ploše náměstí je nutné odstranit  3 lípy 20, 21, 22, které musí ustoupit plánované autobusové zastávce, protože budoucí podoba náměstí je klidová neprůjezdná zóna. Navržené řešení je rozumné a asi jediné možné.  Z těchto stromů je škoda pozice 20, další dvě lípy jsou zastíněné a jejich poloha není pro růst vhodná. Do tohoto prostoru bude umístěn nový strom. Dále by měla být pokácena bříza poz. 26 - ta je opravdu poškozená a z dlouhodobého hlediska je vhodnější ji nahradit také stromem novým. Dále jsou to poškozené stromy před restaurací u Sv. Václava - dva jsou prakticky mrtvé a další dva stomy jsou silně poškozené. Opět zde je plánována nová výsadba.

plánovaná podoba náměstí po revitalizaci

Na přiložených plánech se můžete podívat na současný stav a plánované úpravy a nový plán náměstí po revitalizaci. Plán kácení je podle mého názoru rozumný a pokud se podaří z kácení vyjmout  3 stromy sporné, je to návrh velmi šetrný. Navíc na plochu náměstí je plánována nová výsadba okolo 40 stromů a velkého množství okrasných keřů a trvalek. 


Pokud budou plány realizované, dočká se náměstí příjemné podoby a stane se z něj pěkné místo pro různé příležitosti.

V nejbližší době přineseme ještě další vyjádření a osvětlení celé situace od Martina Lemona. Další informace připravujeme...

D. Šebek

 

Dokumenty v PDF 

Náměstí po revitalizaci - plánované řešení  Klecany_SU_UR2_situace.pdf

Plán kácení stromů - Klecany_SU_UR2_kaceni.pdf

Seznamy dřevin určených ke kácení:

Kácení-stromy.pdf

Kácení_keře.pdf

kácení-Porosty.pdf 
K tomuto článku můžete vložit svůj komentář
Přispívat do diskuze může pouze registrovaný uživatel.


Přihlášení do systému
Uživatelské jméno:

Heslo:

  Registrovat


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky o dění ve městě Klecany a okolí, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.