Mapa stránek pro turisty napište nám nové fórum Z úřední desky Bazar
nakupte si u nás
Úvodní stránka
Životní prostředí ~ Kácení a sázení 2010

Kontaktní informace
Městský úřad Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany

tel.: 284 890 064
fax: 284 890 000

Fakturační adresa
Město Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany.
IČ: 00240290

Úřední hodiny:
Městský úřad
pondělí, středa
07.00 - 18.00

Stavební úřad
pondělí, středa
08.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

Matriční úřad , Pokladna
pondělí 07.30 - 11.15 a 11.45 - 18.00 středa 07.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

e-mail: webmaster@klecany.cz

Kácení a sázení 2010

Kácení a sázení stromů v Klecanech podzim 2009 – jaro 2010

Kaštany

Po letním zásahu nezjištěných pachatelů bylo nutné vyměnit naprostou většinu před rokem zasázených jírovců v lokalitě V kaštanech. Použit byl stejný druh jako při předešlé výsadbě, jírovec pleťový (Aesculus x carnea). Bylo zasázeno 13 stromů, jeden uhradila firma Skanska ze svých zaměstnaneckých grantů.

Topoly u hřbitova

Jak už bylo avizováno, přestárlé topoly u hřbitova ze strany silnice na Přemyšlení byly ve velmi špatném stavu, stromy odumíraly a byly už dost nebezpečné s minimem zdravého dřeva. Přistoupilo se tedy k jejich odstranění a náhradě za stromy nové. Místo šesti topolů jsou zde čtyři okrasné třešně (Prunus sargentii ´Accolade´). Je to strom s kompaktní korunou, dorůstá výšky 5 – 8 metrů. Atraktivní je velkým množstvím poloplných růžových květů na jaře, viz fotografie.

 

 

Javory podél zdi u hřiště

Podél zdi u fotbalového hřiště v části blíže k centru Klecan stromy zcela chyběly. Jelikož zde je dostatek prostoru a případné velké vzrostlé stromy by tu neměly ničemu překážet, byly zde k výsadbě zvoleny javory mléče (Acer platanoides). Stromy jsou zde vysázeny ve větších rozestupech, 12m od sebe, aby tak měly dlouhodobě dostatek prostoru pro přirozený vývoj korun.

Ulice U vodárny

V ulici U vodárny rostly akáty, které již měly za svým zenitem. Byly značně proschlé a nevitální. Vzhledem k malé šířce této ulice jejich poměrně nízké koruny vadily průjezdu větších vozidel (popeláři, hasiči apod.). Nejvitálnější z těchto akátů zde byl ponechán do doby, než trochu povyrostou stromy nové. Byly zde vysazeny 3 sloupovité sakury (Prunus serrulata ´Amanogawa´). Je to velmi úzce sloupovitě rostoucí strom, dosahuje zhruba do šesti metrů výšky. Je právě vhodný do míst, kde není dostatek prostoru pro stromy s klasickou korunou.

 

Na vršku

V prostoru křižovatky ulic Na vršku, Dlouhá a U vodárny rostlo také několik akátů. Tyto byly podstatně větší, než v ulici U vodárny, ale ve velmi špatném stavu. Stromy byly většinou rozštíplé, měly podélné praskliny kmene, napadala je hniloba. Potenciální riziko zřícení těchto stromů, anebo jejich částí vzrůstalo. Opět zde byl jeden z těchto akátů ponechán (Ale i ten je poškozen a napadán hnilobou – byl ošetřen zdravotním a redukčním řezem) do doby, než povyroste nový strom, který skupinu akátů nahradí. Byl zde vysazen Platan (Platanus x acerifolia). V tomto místě je dost prostoru pro jeden velký, samostatně rostoucí soliterní strom. Rozhodovalo se mezi nějakým druhem dubu a platanem Duby se vysazovaly minulý podzim v Klecánkách, mnoha lidem se líbí krásný platan v klecanském háji, ve veřejné zeleni žádný nemáme, tak byl upřednostněn.

 

 

Ulice Příčná

V této ulici musely být na odvolání občana u krajského úřadu pokáceny dva asi dvacetileté modříny. Je pravdou, že sázet modříny k blízkosti rodinných domů, vzhledem k jejich velikosti a výšce, není zrovna nejlepší nápad. Odstranění takovýchto zdravých stromů se samozřejmě neobejde bez emocí. Prakticky v prvním možném termínu po pokácení modřínů zde byly zasázeny tři stromy nové. Jedná se o sakury (Prunus serrulata ´Kanzan´), které by snad neměly nikomu překážet. Tento strom má trychtýřovitou korunu 6 – 8 metrů vysokou, je to nejčastěji vysazovaný kultivar z množství sakur.

 

V Klecanech bylo pokáceno několik akátů ve svahu pod kostelem, šlo o stromy vyvrácené, prasklé nebo suché. Odstraněn byl také suchý topol u zdravotního střediska a vzrostlý vícekmenný topol v ulici Na skalkách u garáží. Tento strom měl vyhnívající dutinu v místě rozvětvování a riziko možného vylomení některého z kmenů vzhledem ke křehkosti topolového dřeva vzrůstalo. Vzhledem k těsné blízkosti stromu od rodinných domů a garáží bylo rozhodnuto o jeho odstranění.

Dále byly pokáceny dva akáty a jeden menší javor babyka u hřiště Na hradišti, protože se chystá jeho obnova. Zde byly také odstraněny náletové dřeviny z ochranné sítě. V ulici Na vinici byla vyčištěna borová alej, vše co do ní zasahovalo a narušovalo růst borovic v ucelené stromořadí, bylo odstraněno (včetně vzrostlejšího modřínu, který alej zahušťoval a borovice přerůstal a velmi jim konkuroval). Pár nebezpečně vyvrácených a vylomených akátů bylo odstraněno také ze svahů podle silnice do Klecánek.

Všechny nově vysázené stromy pochází z tuzemských školek, pouze nové jírovce byly doveženy z Holandska. Stromy opět ošetřovala a vysazovala firma Adama Pávka, www.zahrady-pavek.cz .
Fotografie jsou ilustrační, stažené z různých internetových stránek.

Martin Lemon
K tomuto článku můžete vložit svůj komentář
Přispívat do diskuze může pouze registrovaný uživatel.


Přihlášení do systému
Uživatelské jméno:

Heslo:

  Registrovat


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky o dění ve městě Klecany a okolí, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.