Mapa stránek pro turisty napište nám nové fórum Z úřední desky Bazar
nakupte si u nás
Úvodní stránka
Klecanský zpravodaj ~ Ročník 2007 ~ Klecanský zpravodaj 7/2007

Kontaktní informace
Městský úřad Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany

tel.: 284 890 064
fax: 284 890 000

Fakturační adresa
Město Klecany
Do Klecánek 52
250 67 Klecany.
IČ: 00240290

Úřední hodiny:
Městský úřad
pondělí, středa
07.00 - 18.00

Stavební úřad
pondělí, středa
08.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

Matriční úřad , Pokladna
pondělí 07.30 - 11.15 a 11.45 - 18.00 středa 07.00 - 11.15 a 11.45 - 18.00

e-mail: webmaster@klecany.cz

Klecanský zpravodaj 7/2007

Ročník XXVI, Červenec 2007 / Číslo 7.

Zpravodaj 7/2007 ve formátu pdf Zpravodaj7:07.pdf

 

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaMinulostí se stane vše, co přijde.
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaWilliam Shakespeare

Klecanské veteran rallye
Je to neskutečné, ale XI.ročník Klecanské veteran rallye už je minulostí. Ještě před pár dny jsme měli starosti, aby nám v sobotu nepršelo, aby nebylo příliš velké horko, prostě samé aby. Nyní již můžeme konstatovat, že šestý ročník byl nejmokřejší, devátý
nejstudenější a jedenáctý nejteplejší.

Počasí se projevilo na počtu soutěžících i diváků. V den rallye se nám omlouvalo hodně přátel, že se nemohou zúčastnit ze zdravotních důvodů. Letošní trať měřila 52 km a vedla opět po okolních obcích. Cestou závodníci plnili nejrůznější disciplíny, jako např. odhad nadmořské výšky, hod polenem do dálky, chůze po dřevěných destičkách, skládání puzzle aj. Během jízdy měli účastníci možnost navštívit máslovické Muzeum másla. V cíli pro ně byl připraven malý testík, v kterém jsme si ověřili, jak byli soutěžící cestou pozorní a co všechno si zapamatovali z návštěvy muzea. Krom toho odpovídali i na otázky z oblasti motorismu.
Od rána se klecanské náměstíčko začalo zaplňovat nablýskanými auty a motocykly nejrůznějších značek ze všech koutů naší republiky. Nejvzdálenější posádkou jako každoročně byli „Chebáci“, kteří letos nechali svého čtyřkolového miláčka doma a přijeli všichni na kolech. Z ještě větší dálky, a to z Bronišovic u Českých Budějovic, k nám poprvé zavítal pan Grünfeld s Jawou 175 Speciál. Dalším premiantem, který nám poprvé předvedl své krásné vozidlo, byl pan Šíma. Jeho Tatra 11 z roku 1924 byla oceněna nejen jako nejstarší vozidlo, ale i diváky vyhodnocena jako nejhezčí automobil. Další novinkou byla Škoda 1101 Tudor pana Petschkeho nebo motocykl Bastert pana Šandy. Milovníkům vojenské techniky se jistě zalíbil motocykl Zündapp KS 750 pana Janouška, který u nás byl rovněž poprvé. U diváků však nejvíce zabodoval motocykl A.J.S. z roku 1926 pana Střebovského, jenž byl zároveň vyhlášen nejstarším motocyklem.

Celé dopoledne bylo nač se dívat a z čeho vybírat. Krátce po jedenácté hodině vyrazili první účastníci na trať. Nejprve startovala kola, letos jich bylo přihlášeno 7, z toho 6 jich projelo celou trať. Klobouk dolů. Pak následovalo 32 automobilů a nakonec 40 motocyklů. Pak už je čekala volná zábava a očekávání výsledků, jak se jim celý den na jednotlivých disciplínách dařilo. Během jejich sportovního zápolení byl na náměstí připraven po celý den program a náladu zlepšovala živá hudba v podání kapely New Gate.

Již od rána probíhala výstava historických dětských neboli loutkových kočárků dovezených Mgr.Naďou Černou z Regionálního muzea v Mělníce. Tuto výstavu zpestřila svou kočárkovou sbírkou soukromá sběratelka paní Čížková z Kralup. Celkem bylo k vidění na 40 exponátů. Zájemci o tuto tematiku si mohli udělat radost koupí knihy Z kolébky do kočárku, kterou napsala Mgr. Naďa Černá a v prosinci loňského roku ji slavnostně pokřtila.

Koho více lákala současnost, mohl si prohlédnout nové vozy značky Citroen, Hyundai, Mitsubishi a Peugeot, jejichž prezentaci si připravila společnost Domanský s.r.o. I letos byla po celou dobu k dispozici sanitka, v níž se provádělo měření krevního tlaku, zjištění celkového množství tuku v těle, měření hladiny cholesterolu, cukru a triglyceridů v krvi.

Pro děti si skauti připravili dětský koutek, kde si mohli všichni prohlídnout postavené „týpý“ a zaskotačit při plnění různých úkolů. Kdo se u toho zpotil, a to byl ten den asi každý, mohl se osvěžit u hasičského vozu, kde byla připravena sprcha pro každého odvážlivce.

Odpolední program pokračoval hned po skončení startu ukázkou kouzelnického umění Vítka Rabiňáka. I za ztížených podmínek pro kouzelníka (tj. otevřená scéna, sluneční paprsky svítící do očí, pocení rukou z vedra), nám předvedl kus kouzelnického umu. Ještě nyní se ptáme.“Kam se mu poděl ten šátek z ruky?“

Pak následovalo vystoupení žáků ZUŠ a Lakomých Barek. Vyvrcholením odpoledního programu byla ukázková jízda historických dětských kočárků z mělnického muzea. 20 nedočkavých dětiček, mezi nimi i 2 chlapci, vyrazilo na promenádní jízdu po náměstí. Mgr. Černá byla zaskočena takovým zájmem ze strany dětí. Původně plánovala, že se provětrá asi 15 kočárků a nakonec ze svého stanoviště vyjely téměř všechny vystavené exponáty. Novinkou letošního ročníku byla předváděcí jízda speciálních velocipedů, kterou nám předvedl pan Vladimír Vidim z Roztok, držitel rekordu zapsaném v českém vydání Guinessovy knihy rekordů, a to za nejvíce ujetých kilometrů na jedno nasednutí na vysoké kolo za 24 hodin (ujel 443 km v jednom kuse). Předvedl nejen jízdu na vysokém kole, tak že jsme měli možnost vidět dvě tato kola v akci. Ale ukázal jak se jezdí na jednokolce a tříkolce. Pak dal prostor divákům, aby si vyzkoušeli, jak se na těchto zvláštních kolech jezdí. Všechny velocipedy, na kterých se nám Vláďa předvedl, pocházejí z jeho vlastní dílny. A to už se nám náměstí začalo měnit před očima. Uprostřed bylo vybudován provizorní sezení, které se ihned zaplnilo vracejícími se soutěžícími. Ti, za poslechu živé hudby, netrpělivě očekávali vyhlášení výsledků soutěže. V půl osmé večer se všichni dočkali. Opravdu všichni, protože nikdo neodešel s prázdnýma rukama. Každý účastník si odnesl alespoň tričko, plaketu a nějakou sladkost.

Vítězové byli odměněni poháry a spoustou dalších cen od našich sponzorů. Pak již nezbývalo než se veselit, zazpívat si a zatančit za doprovodu kapely ZACQ BAND.

Na závěr zbývá už jen poděkovat. Poděkovat soutěžícím, za jejich ukázněnost, pořadatelům za jejich nadšení a bezchybný výkon, divákům, že se přišli podívat a pobavit se společně s námi, zastupitelům města, že i nadále nás podporují v našem úsilí,všem kamarádům, kteří nám fotili, počítali výsledky a jinak pomáhali v průběhu celého dne. Největší dík však patří všem partnerům, kteří se na této akci podíleli jak věcnými dary, tak finančně, protože bez nich by ani sebevětší úsilí nebylo zúročeno.

Děkujeme Alena a Láďa Němečkovi

Rozhovor s Blankou Laurychovou

Povídání nejen o hudbě
Paní Blanku Laurychovou není třeba dlouze představovat. Milá, energická žena s velkým nadšením, talentem a pílí přivedla k hudbě nejednoho skeptika. Dnes ji můžete poznat blíž i v našem rozhovoru.

Vedeš sedmým rokem soubor Lakomé Barky, nedávno jsi založila další pěvecký sbor, kdo přivedl k hudbě tebe?
Obdivovala jsem u nás v ulici slečny, které hrály na klavír. Napumpovala jsem kolo a přemluvila jsem maminku, abychom jely do hudebky, přihlásit mě.

Na internetu jsem našla na Lakomé Barky 1248 odkazů. Získaly jste prestižní ocenění Akademie Anděl 2004, zahajujete výstavy, natáčíte desky. Kolik koncertů vlastně máte každý měsíc a jak zkoušíte?
Máme plný diář do konce roku 2007. Zkoušíme jednou týdně i víc. Už 7 let.

Po úspěšném CD Nebojím se smrtihlava jste ve spolupráci s Petrem Niklem natočili další dvojcédéčko Přesletec, co na něm posluchači naleznou?
Další alternativní album. Preparovaný klavír, australský nástroj didjeridoo (již se na něj jedna Barka učí), hra pravítkem na kolo, jehlice, hvězdy alternativní hudby, vypjatý Petrův vokál, zasněné i dovádivé Barky, Petrovy ujeté, hravé, poetické i existenciální texty.

Na co nejraději ze začátků Lakomých Barek vzpomínáš?
Na podzim 2002. Odvážné Barky nesou mnoho nástrojů do pátého patra do ateliéru P. Nikla. Mají mu předvést své dobře nacvičené písně na jeho texty, povzbudivě je vyzývám: „Tak začnem, holky“. Ticho. „No…dyť to umíte“…ticho…Petr N. v rozpacích… Mlčící Barky snášejí postupně mnoho nástrojů do půjčeného Čídova auta. Nastupuji k čekajícím Barkám: „Blanko! S Petrem Niklem nikdy hrát nebudem!!!“

A přesto se to podařilo… Dočetla jsem se, že spolupracujete také s tělesem Moberg Ensemble. Co je to za soubor?
Moberg Ensemble je šestnáctičlenný soubor profesionálních hudebníků a zpěváků. Hraje hudbu world music. Vydali jsme 2. album, vybírám a upravuji lidové písně. Vše je na www. mobergensemble.cz, jsou tam ukázky, kritiky.

Nedávno jsi začala připravovat nový klecanský soubor. Komu je určen a jaký má repertoár?
Rozhlížím se, čím bych ještě mohla Klecanům prospět. Co je ještě potřeba? Vzniká další hudební soubor dospělých z Klecan, který přispěje k oslavám 500 let, kdy se Klecany staly městem. Pro mě je to relaxace. Velmi si to užíváme. Vycházíme si vstříc. Zpíváme písně, které máme rádi. V tóninách, které nám jsou příjemné. Dnes se lidé bojí projevit, aby nebyli trapní. Navíc když jim někdo řekne: ty radši nezpívej! Je to blok, ostych. V našem souboru jsme ho překonali na první zkoušce. Takže jsou zváni všichni odvážní a tolerantní spoluobčané. Postupně naplníme repertoárem všechny klecanské slavnosti.

Máš prý ráda středověkou hudbu. Co si sama večer doma pouštíš?
Ano. Předbarokní hudba je léčivá. Náš syn Jakub nás vzdělává zase v té současné. Přehrávám si Depeche mode, Masive attack, Muse, WWW., Tata bojs, Václava Koubka …filmovou hudbu… všechny hudby světa… a Ráj houbařů! Pro mě je poslech hudby často pracovní poslech. Pak nechám sluchu odpočinout v tichu.

Také jsi vytvořila neobvyklý projekt Střediska volného času mládeže v Klecanech. Jak by měla vypadat jeho činnost?
V roce 2001 jsem se dohodla s kulturní komisí, že pomohu a založím s Evou Stanislavovou kapelu, která utvoří program pro místní kulturní akce. To jsme se snažily naplnit, za laskavé podpory MÚ v čele s panem místostarostou Šebkem. Odpovím otázkou. Kde máme teď o prázdninách šít kostýmy pro výročí 500 let? Kam máme pozvat naše přátele – špičkové umělce – výtvarníky, hudebníky, divadelníky, filmaře, aby dělali work shopy, koncerty, představení? Kde bude Dušičková slavnost a kde se bude slavnost připravovat? Kde se odehraje představení Polyxena, aby se tam vešli všichni? Kde má vystupovat nový soubor za nepříznivého počasí na jarmarcích?. Otevřený dům V.B.T. by měl být zázemím. Kulturním domem v centru města, dostupným pro všechny občany (aby to měli blízko). Multifunkčním kulturně – vzdělávacím – sociálním domem, kde se setkávají všechny věkové kategorie a spolupracují na věcech, které jsou zrovna potřeba. Zároveň tím získávají dovednosti, pomáhají si, vzdělávají se, vedou spolkový život.

V Klecanech bydlíš řadu let, co říkáš jejich společenskému životu?
V r. 1985 jsme koupili domeček po paní Jelínkové, před tím tam bydleli rodiče legendárně laskavého řidiče autobusu, pana Zbraňka. Centrem kultury byl kostel. Pan farář Kuneš a paní Zdena Lomová. Na mše jezdili věřící z Prahy a okolních vesnic. Svátky požehnání a kultury. Po mši byla posezení na faře: hudba, čtení, loutková představení…osobní odvaha chodit tam….na půlnoční vánoční mši byl kostel narván k prasknutí.

Můžeš nám něco prozradit ke svým osobním i pracovním plánům na tento rok?
Nemám osobní plány. Zdraví. Přátelství a důvěra jsou prostřednictvím tvorby. A přání? Aby vzniklo kulturní centrum v centru a zjednodušily se věci. Aby nový soubor byl tak úžasný i nadále a postupně zahrál na všech svátcích a měl kde. Nový projekt P. Nikla a L. Barek s orchestrem. Polyxena a Dušičková slavnost. Projekt L. Barky, P. Nikl, V. Koubek: Legenda o Červené Lhotě na Červené Lhotě. Klecanský soubor: P. Eben, Z. Lomová – Truvérská mše.

Tak hodně štěstí. Ať se vydaří… Připravila Dagmar Kapustová

Ze zasedání Rady města

11. června - Rada města:

1. prověřila plnění úkolů z minulé Rady

2. č.j. 349/07, 987/07, 835/07 - projednala žádosti obyvatel pí. Poživilové, Košťálové a ing. Leszkowa na úpravu parkovacího místa na sídlišti

3. se seznámila s dopisem p. Václava Kuchty a návrhem na rozšíření působnosti sociální komise, bude předáno soc. komisi k dalšímu projednání

4. byla seznámena se zahájením prací v areálu ZŠ a MŠ čtvrtého pavilonu školky, s návrhem prací na rekonstrukci pavilonu E ZŠ, vybavení prvních tříd ZŠ, vybavení pavilonu MŠ a opravy topení v celém areálu ZŠ a MŠ. Zprávu předloží ZMě

5. č.j. 1028/07 projednala stížnosti obyvatel Klecánek ohledně nepořádku a hygieny nájemců občerstvení u přívozu. Pověřila vedení města k zajištění pořádku

6. č.j. 1098/07 schválila náklady na rekonstrukci nebytových prostor č.p. 362 (bývalá školka Na Vinici) v Klecanech dle nájemní smlouvy ze dne 14.6.2001 za rok 2006

7. č.j. 980/07 projednala žádost ing. Novotného firmy AVAPS. Na základě usnesení ZMě se v současné době nebudou pozemky prodávat do schválení ÚP

8. schválila příspěvek ve výši 500,- Kč na SOS vesničky

9. č.j. 1017/07 souhlasí s hudební produkcí a občerstvením před klubem TYGR dne 30.6.2007 v době od 16,00 - 24,00 hod.

10. projednala pořízení strategického plánu rozvoje města a navrhuje předložení tohoto návrhu zastupitelům města

11. navrhuje vybudování antukového hřiště v Klecánkách na volejbal a nohejbal

12. rozhodla kontrolovat vyúčtování příspěvků na kulturní a sportovní akce

13. č.j. 1093/07 souhlasí s příspěvkem 8.000,- Kč ZUŠ na konání zahradní slavnosti k ukončení školního roku

14. projednala a seznámila se s jednáním komise Územního plánování a předloží ZMě ke schválení

15. byla seznámena s dopisem ing. Zemana zpracovatele ÚP, který chce ukončit činnost nazpracování ÚP města

16. starosta seznámil RM s veřejnou vyhláškou a s návrhem vymezení zastavěného území města

17. č.j. 850/07 byla seznámena s projektovým záměrem zřízení střediska volného času "Otevřený Dům V.B.Třebízského"

18. děkuje všem pořadatelům a partnerům za hladký průběh XI. Klecanské veteran rallye.

18. června - Rada města:

1. Prověřila plnění úkolů z minulé Rady.

2. Č.j. 1160 projednala odvolání proti územnímu rozhodnutí č.j. 1679/R/ST/2006 – Astrapark Klecany z těchto důvodů

- výška stavby neodpovídá výšce staveb v návrhu územního plánu
- nachází se v ochranném pásmu letiště Aero Vodochody
- nesouhlas s podílem zastavěné a zpevněné plochy na úkor zeleně

3. Č.j.1094 projednala změnu ÚR č. 1708/R/ST/2006 a předá Zastupitelstvu města.

4. Č.j.1168 projednala podklady k financování projektového záměru pro založení občanského sdružení „Otevřený dům V.B. Třebízského“ a předloží Zastupitelstvu.

5. Souhlasí s úpravou a prořezem stromů na hřbitově firmou Trifid-zahradníci zastoupenou panem Adamem Pávkem.

Cyril a Metoděj - malé připomenutí

Jsou prázdniny, brány škol se již zavřely, žáci i jejich učitelé užívají zasloužené volno po namáhavém roku. Přesto společně nahlédneme právě do učebnic dějepisu. Počátkem července si připomínáme svátek příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Jejich příchod nám popisuje spisovatel Petr Čornej v knize Panovníci českých zemí asi takto:
Z mlhy dávnověku, kolem roku 830, je znám kníže Mojmír I. Byl to zakladatel říše Velká Morava. Po jeho smrti usedl na knížecí stolec jeho synovec Rostislav, který byl chráněnec Východofranské říše. Od okamžiku, kdy se ujal vlády se snažil z Východofranského vlivu vymanit. Součástí této politiky byla i orientace na byzantskou říši. Proto požádal byzantského císaře Michala III., aby na Moravu vyslal misionáře, kteří by hlásali křesťanskou víru slovanskou řečí. Roku 863 přišli na Velkou Moravu bratři Konstantin (Cyril) a Metoděj. Ti zavedli na Moravě slovanskou bohoslužbu a překládali biblické a liturgické texty do nově vytvořeného jazyka – staroslověnštiny.

Pro tento jazyk sestavil Konstantin zvláštní písmo hlaholici. Rostislavovu orientaci na byzantskou říši se pokoušeli ztrestat vládci Východofranské říše vojenskými výpravami. Uspěli až roku 870, tehdy Svatopluk, synovec Rostislava strýce zajal a vydal ho do franských rukou. Sám nastoupil na jeho místo.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaIN

Otevřený dům a Klecanské plácačky – nezavírejme oči před příležitostí

Zpráva o záměru dvou skupin občanů města Klecany vybudovat vzdělávací a volnočasové centrum „Otevřený dům“ a veřejné sportoviště Před časem se na webových stránkách Města Klecany objevila výzva, aby občané přispívali svými podněty, nápady a připomínkami, jak za pomoci dotací z fondů (nejen) Evropské unie vytvořit z Klecan příjemné místo k životu pro všechny.

Dvě skupiny obyvatel města se rozhodly výzvě vyhovět. A nezůstávají jen u podnětů a připomínek. V březnu, dubnu a květnu tohoto roku probíhaly v budově Městského úřadu schůzky občanů Klecan na téma „Využijme dotací z EU“. Těchto schůzek se mohl zúčastnit kdokoli, kdo to se svým městem myslí dobře. V jejich průběhu se spontánně vytvořily dvě skupinky s trochu odlišnými, leč naprosto se doplňujícími cíli.

První skupinu vytvořili sportovci z okolí klecanských amatérských volejbalistů, kteří si říkají „Klecanské plácačky“. Tato skupina si dala náročný úkol – vybudovat v Klecanech víceúčelové sportovní hřiště, které bude volně přístupné pro veřejnost. V současné době probíhají jednání s majiteli vytipovaných pozemků a příprava projektové žádosti o dotaci, která bude podána před koncem tohoto roku. Dříve to nejde – až poté, kdy bude vypsána konkrétní výzva k podávání projektových žádostí (žádost bude podána k Nadaci ČEZ a fondům EU).

Druhá skupina se vytvořila kolem Kulturní komise Rady města Klecany. Jejím cílem je vybudování centra pro vzdělávání a volný čas nazvaného „Otevřený dům“, které bude určeno pro lidi všech věkových skupin, z Klecan i okolí. Občanské sdružení, které v rámci tohoto záměru právě vzniká, připravuje nabídku výukových, výchovných a relaxačních programů (kroužky pro děti, kurzy pro dospělé, přednášky nejen pro seniory apod.). Chce navázat na tradici Kulturní komise a pořádat akce typu masopust, jarmark, oslavy výročí, Vánoc, Velikonoc atd. (S tím vším mají členky sdružení již bohaté zkušenosti.) Ve spolupráci s dalšími obdobnými spolky bude v budoucnu organizovat festivaly, soutěže, přehlídky, koncerty, divadelní představení,…a další a další aktivity jsou ve stadiu příprav. Leč vše se samozřejmě bude odvíjet od finančních a prostorových možností. V současné době byl projektový záměr vybudování Otevřeného domu předán Radě města Klecany a čeká na projednání. Vznikající občanské sdružení žádá město o poskytnutí prostor i o finanční podporu do začátku. V budoucnu budou aktivity sdružení financovány z dotací (zejména EU), sponzorských darů a z vlastní činnosti.

Žádost starosty města, aby se občané zapojili do budování města a snažili se využít peněz EU ve prospěch Klecan, stále trvá. První výzvy pro podávání žádostí o dotace ze strukturálních fondů budou vyhlášeny již brzy. Může se zapojit každý, komu není lhostejné jeho okolí a záleží mu na místu, kde žije.
aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa AV

Sportovní den TJ Sokol Klecany

Dne 3. června 2007 se uskutečnil na hřišti TJ Sokol Klecany „Sportovní den“. Uspořádat na fotbalovém hřišti sportovní odpoledne a spojit tak oslavy Mezinárodního dne dětí s fotbalem odstartoval nápad trenéra klecanského A mužstva p. Ing. Štefana Križa sehrát v uvolněném termínu mezi mistrovskými zápasy exhibiční utkání proti staré gardě Slavie Praha. P. Tomáš Bažant se myšlenky chopil a rozšířil ji správnými lidmi na ta správná místa. Výsledkem bylo programem zaplněné celé nedělní odpoledne počínaje dětským dnem přes utkání minikopané přípravky až po zmíněné utkání mužů se Slavií.

Dětský den
Tomuto projektu se naplno věnovali sl. Andrea Košťálová a manželé Bažantovi, kteří vymysleli disciplíny, zorganizovali všechny pořadatele a připravili pro všechny děti odměny. Na pomoc při pořádání dětského dne byli zlákáni členové klecanského Skauta, členové fotbalového klubu a další příznivci všeho nevšedního.

I přesto, že nám počasí připravilo pořádné nervy a od nedělního rána to vypadalo, že „Svatý Petr“ si nechal všechny zásoby vody z jara na tento den, stalo se něco nevídaného. Za deset minut dvanáct přestalo pršet a všichni pořadatelé se mohli vrhnout na přípravu svých disciplín, ke kterým dostali náležité instrukce. A tak místo nedělního oběda běhali všichni ti nadšenci po hřišti a číslovali a zdobili a rozměřovali a chystali… Krátce po 13:00 hodině se na hřišti začaly objevovat první děti a nám všem spadl kámen ze srdce, že ty přípravy nebyly zbytečné.

Dětský den trval od 13:00 do 15:30 hodin. Děti soutěžily v deseti disciplínách, na kterých sbíraly za své výkony razítka a dostávaly bonbóny. Za kartičky s razítky si na závěr mohly vyzvednout věcné i sladké odměny a upomínkový list v pořadatelském stánku. Zkrátka nikdo neodešel s prázdnou.

Oslav dětského dne se zúčastnilo 63 přihlášených dětí z Klecan a okolí. Některé děti zkoušely projít všechny disciplíny několikrát bez nároku na odměnu, prostě jen tak pro zábavu. Nejmladšímu soutěžícímu byl 1,5 roku a nejstarší byla 14letá slečna. Nejhojnější účast byla zaznamenána u dětí ve věku 3-5 let. Děti soutěžily s nadšením a s plným nasazením. Některým pomáhali rodiče, a tak došlo i na úsměvné situace, když např. dvojčatům Hořánkovým předváděla cestu opičí dráhou jejich teta se sádrou na noze. Děti určitě ocenily účast svých maminek, tatínků, babiček, dědečků, tetiček atd., kteří nelenili a nebyli jenom doprovodem, ale ukázali, že nezkazí žádnou legraci.

No a protože i taková akce by se neuskutečnila bez sponzorů, patří velký dík TJ Sokolu Klecany a Městskému úřadu Klecany za finanční dary. Firmě Gold Stella spol s r.o. za všemožné sladkosti pro děti, firmě Mafra a.s. za dárkové předměty, Restauraci Sportklub za občerstvení a ozvučení a firmě N.S.E.F. Production za výrobu a tisk plakátů. Organizátoři také děkují Skautům pod vedením Jany Klausové ml., Mateřské škole, manželům Němečkovým a p. Bažantovi za zapůjčení a vyrobení některých disciplín. Velký dík patří všem 20 pořadatelům, kteří se snažili o to, aby se dětem dobře soutěžilo a ten bezvadný den si pořádně užili. V neposlední řadě patří velký dík vám všem, kteří jste přišli a podpořili dobrý nápad. Doufáme, že se nám podaří podobnou akci zopakovat příští rok a třeba i ty další roky. Pokud by se mezi vámi našel někdo, kdo by rád s námi spolupracoval, nechte na sebe kontakt v TJ Sokol Klecany. Na stránkách Sokola budou k vidění i fotky z celého odpoledne. Těšte se.

Minikopaná
Po skončení soutěžních klání v jednotlivých disciplínách dětského dne začalo v 15:30 hodin historicky první utkání přípravky v minikopané. V tomto utkání svedli boj fotbalisti přípravky Sokolu Klecany proti Sokolu Babice. Kluci z přípravky se celý týden na trénincích připravovali na tento zápas a nervozita na nich byla hodně znát. Utkání začalo tak, jak se sluší na pořádný fotbal. Fotbalisti se pozdravili se sličnou rozhodčí Marií Tichou a potom spolu navzájem. Obě sestavy pak byly komentátorem místního rozhlasu představeny všem přihlížejícím a fandícím divákům.

Za přípravku TJ Sokol Klecany nastoupili borci v této sestavě : Jakub Stanislav, Jaroslav Špaček, Jonáš Vlasák, Jakub Dvořák, Pavel Jeřábek, Jan Zajac, Lukáš Gerhát a gólman Martin Hora. Hned po začátku utkání obdrželi kluci z Klecan nepříjemný gól a nedokázali výsledek zvrátit až dokonce poločasu. Po změně stran se vše v dobré obrátilo a naši borci otočili výsledek a nasázeli do branky Babic 3 góly. Všechny branky a tedy premiérový hatrick vstřelil Honza Zajac po přihrávkách Lukáše Gerháta. Konečný výsledek utkání byl tedy TJ Sokol Klecany – TJ Sokol Babice 3 : 1.

Díky patří trenérovi přípravky p. Vítku Rabiňákovi a trenérovi žáků p. Vláďovi Apltaureovi, kteří kluky po celé utkání podporovali a rozdávali jim cenné rady.

Fotbalové utkání Klecany mužstvo A – Slavia Praha – stará garda
Jako třešínka na pomyslném dortu bylo očekávané utkání Klecany - mužstvo A pod vedením trenéra p. Ing. Štefana Križa se starou gardou Slavie Praha. Diváci byli již dobře naladěni z utkání malých borců a na tribunách byla správná fotbalová atmosféra. Snad jen pověstný „Klecanský kotel“ tentokrát příliš nebouřil. Utkání začalo chvíli před 17:00 hodinou. Dvojice pomezních rozhodčích byla složena z pohledných zástupkyň něžného pohlaví, což způsobilo, že veškeré výtky přihlížejících schytal hlavní rozhodčí. Utkání probíhalo v pomalejším tempu a spíš bylo k vidění pár zajímavých samostatných akcí, než že by bylo celé utkání nějak vzrušující.

Výsledek utkání Klecany A mužstvo – Slavia Praha stará garda 6 : 3. Za TJ Sokol Klecany nastoupili tito borci: V brance - Kelemen, Križo v poli - Krejčí, Fousek, Hrdý, Koten, Hořánek, F.Dvořák, D.Dvořák, Vich, Szucz, Malenám, Loskot, Černý, Zdechovan, Bažant. Pan Ing. Štefan Križo připravil svému týmu a slávistům na závěr překvapení v podobě grilovaného prasátka a následného večírku na terásce hospůdky Sportkub. Podrobnosti k tomuto utkání včetně nějakých fotek se objeví zajisté přímo na stránkách Sokola Klecany. Celého odpoledne se účastnil jako čestný host pan starosta Ivo Kurhajec, který též provedl před utkáním mužů tzv. „čestný výkop“.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa D. H.

Co se šustlo v naší škole?

Červen je posledním měsícem školního roku, a tak nabízí kromě honby za vylepšením a uzavřením známek čas pro pořádání školních akcí, výletů a škol v přírodě. Třídám, které se vypravily na vícedenní výlety v půlce měsíce, přálo velmi příznivé počasí a výletníci nasáli ryze letní atmosféru. Za letními radovánkami se vydaly třídy 4.A a 5.A na Máchovo jezero. Devátá třída pobyla několik dnů v okolí Zbraslavic a šesťáci, sedmáci a osmáci "vypluli" společně na dobrodružnou plavbu do Frýdlantského výběžku k polským hranicím.

Malá maturita

Jako u maturity si museli připadat deváťáci koncem května při prezentaci svých závěrečných prací ze zeměpisu a občanské výchovy. Před tříčlennou komisí tvořenou paními učitelkami Pechovou, Dočkalovou, 30. května panem učitelem Rychlým a 31. května paní učitelkou Štembergovou, obhajovali svou práci o daném kraji České republiky, který si předem vylosovali. Za úkol měli nejprve zpracovat problematiku písemnou formou jako seminární práci, do které zahrnuli všeobecné informace o kraji a krajském městě, historii, podnebí, povrchu, vodstvu, průmyslu, zemědělství a ochraně přírody. Text museli doplnit přehlednými mapami, pověstí, kterou si sami vymysleli o nějakém místu v kraji, které je zaujalo, a shrnutím základních poznatků o kraji v anglickém jazyce. Žáci také vyhledávali, jaké kulturní a státní instituce se v jejich krajském městě nacházejí, kdo ze slavných osobností z těchto končin pochází, nebo jestli byla v této oblasti zapsána některá památka do kulturního dědictví UNESCO. Komise si písemné zpracování každého žáka velmi pozorně pročetla a pak posuzovala ústní prezentaci doplněnou projekcí hlavních informací o kraji promítaných prostřednictvím Powerpointu. Na závěr každý deváťák prokázal své komunikační schopnosti v cizím jazyce, když odpovídal na otázky v angličtině.

Nápad uskutečnit na závěr povinné školní docházky tuto obhajobu dostala paní učitelka Pechová. Spolu se svými kolegy se dohodla, že by prezentace kraje mohly zahrnovat i znalosti z dějepisu, občanské výchovy, literatury, přírodopisu, informatiky a anglického jazyka. A tak vznikl projekt komplexního přehledu o České republice, v němž žáci devátého ročníku prokazovali nejen znalosti o své vlasti, ale také komunikační schopnosti, dovednosti pracovat s mapou a orientovat se v ní, vyhledávat, třídit a zpracovávat informace pomocí výpočetní techniky a všeobecný kulturně-poltický přehled. Projekt prezentace krajů měl za cíl přiblížit našim deváťákům práci, jež je čeká už brzy na střední škole, kam se zanedlouho vypraví.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAlena Dočkalová

DOPRAVNÍ SOUTĚŽ MLADÉHO CYKLISTY

Možná se toho dne, 24. května 2007, pár obyvatel Klecan podivilo, co se to dnes děje. Děti vyměnily školní batohy za výletní batůžky, na hlavě měly cyklistické helmy a některé jely do školy na kole. Ti informovaní už věděli, že právě probíhá druhý ročník cyklistické soutěže, pořádané naší školou. Tohoto roku nám počasí přálo. Přál nám i MěÚ Klecany a díky vstřícnému přístupu pana starosty a štědré finanční pomoci se naše děti mohly těšit z hodnotných cen. Vítězné družstvo z každé třídy obdrželo žluté tričko s logem školy a ostatní cyklisté dostali reflexní bezpečnostní pásky, které je zviditelní nejen při jízdě na kole, ale i při cestě do školy. Ale to bychom předbíhali. Co vše naše děti musely dokázat, aby si zmíněné odměny zasloužily ?

Ve škole se od rána pro ně připravovala jízda zručnosti. Pan školník dětem ukázal, jak postupovat při píchnutí pláště u kola, mezi tím paní vychovatelka s pomocí žáků z deváté třídy dohlížela na správné zařazení věcí do povinné výbavy jízdního kola. Ve dvou třídách prvního stupně probíhal test teoretických znalostí provozu po komunikaci. Test byl obtížný, naštěstí s ním dětem pomáhaly dvě usměvavé tiskové mluvčí policie ČR. A na klecanském náměstí bylo rušno také od samého rána. Dva policejní vozy s devíti příslušníky policie ČR, žáci deváté třídy s paní třídní učitelkou a dvě vzorně naskládané hromady pneumatik čekali na příjezd multikáry s dopravními značkami, vyrobenými žáky naší školy. Poté šlo vše plynule a klecanské náměstí se proměnilo v rušnou křižovatku s přechodem a s mnoha dopravními situacemi. Zde měly děti za úkol ve skupince sedmi cyklistů jezdit po dobu pěti minut a dodržovat pravidla provozu (foto na zsms.klecany.cz).

Za zdar akce, která proběhla bez zranění a ke spokojenosti dětí i dospělých bych chtěla poděkovat paní tiskové mluvčí nprap. Janě Žďárské a jejím kolegům, por. Karbanovi a policistům z Odolena Vody. Dále MěÚ Klecany a panu starostovi, rodičům, paní učitelkám a zaměstnancům školy, kteří nám s akcí pomohli.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaKateřina Knorová

Dětský den

V pátek 1.6. proběhl ve škole Den dětí. Připravili ho pro své mladší kamarády žáci 9. třídy ve stylu "středověkého" dne. Bylo nachystáno 12 stanovišť, kde se plnily nezvyklé úkoly. Dokonce i oblečení některých pořadatelů vypadalo jako dobové. Děti byly losem rozděleni do smíšených družstev, kde spolu soutěžily v zastoupení od první do osmé třídy. Procházka středověkou školou se stala výbornou příležitostí ke spolupráci malých i v velkých spolubojovníků. K úkolům, které musely děti plnit, patřila jízda na dřevěném koníkovi, kutálení dřevěné obruče, zatloukání hřebíků, kuželky, vrhcáby, hádání předmětů, hledání oříšků a další disciplíny, které byly jako vystřižené z pohádky. Díky spolupráci se SRPŠ si žáci mohli užít třinácté stanoviště - skákací hrad a atrakci Moucha. Z prostředků SRPŠ se také přispělo na odměny pro mladé bojovníky, a tak každý účastník odcházel s malým dárkem.

školní výlet 9.A

Červen je měsícem školních výletů, a tak i devátá třída s paní učitelkou Bláhovou a Rauschovou vyjela 6.-8. června do Zbraslavic u Kutné Hory. Byli ubytování v pěkném rekreačním areálu v dřevěných chatkách s různými sportovními hřišti okolo a rybníkem u areálu. Také se vypravili na celodenní výlet do Kutné Hory, prohlédli si město a navštívili stříbrné doly. Domů se vrátili všichni spokojeni, jak děti, tak pedagogický dozor.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Alena Bláhová
Poděkování

Rádi bychom poděkovali panu Dušanu Šebkovi a firmě Fiala&Šebek s.r.o. za, již tradiční dar, Pamětní list pro vycházející žáky.

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa Alena Bláhová a žáci 9. třídy

 


aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaapro pokračování klikněte zde


Přihlášení do systému
Uživatelské jméno:

Heslo:

  Registrovat


E-letter

Pokud chcete dostávat pravidelně novinky o dění ve městě Klecany a okolí, zadejte výše Vaší e-mailovou adresu.